Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova

pentru femeile muslim din R. Moldova şi din toata lumea :)

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareInregistrareConectare
BİNE ATİ VENİT PE FORUMUL DESTİNAT EXCLUİV FEMEİLOR femeimusulmane.md!!
Mevlid Kandili, 12-13 Ocak Pazar-Pazartesi Üç Ayların Başlangıcı, 30 Nisan Çarşamba:::::::::Regâib Kandili, 01-02 Mayıs Perşembe-Cuma:::::::::Mi’râc Kandili, 25-26 Mayıs Pazar-Pazartesi:::::::::Berât Kandili, 12-13 Haziran Perşembe-Cuma::::::::Ramazân’ı Şerif Başlangıcı, 28 Haziran Cumartesi:::::::::Kadir Gecesi, 23-24 Temmuz Çarşamba-Perşembe:::::::::Ramazan Bayramı 1. Gün, 28 Temmuz Pazartesi::::::::::Ramazan Bayramı 2. Gün, 29 Temmuz Salı Ramazan Bayramı::::::::::3. Gün, 30 Temmuz Çarşamba:::::::::Arefe, 03 Ekim Cuma Kurban Bayramı:::::::::1. Gün, 04 Ekim Cumartesi::::::::Kurban Bayramı 2. Gün, 05 Ekim Pazar:::::::Kurban Bayramı 3. Gün, 06 Ekim Pazartesi::::::::Kurban Bayramı 4. Gün, 07 Ekim Salı:::::::::Hicrî Yılbaşı, 25 Ekim Cumartesi::::::::Aşûre Günü, 03 Kasım Pazartesi
TREBUİE DE CİTİT
Cum tinem postul la Ramadan. İndicatii practice. POSTUL Şİ TİPURİLE DE POST Gusul abdest pe paşi ABDEST PE PAŞİ Cum facem namaz Separatoare pentru infrumusetarea mesajelor!
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» O porunca importanta: Rugaciunea
Sam Dec 27, 2014 3:53 pm Scris de Sevde

» Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:
Sam Dec 27, 2014 3:46 pm Scris de Sevde

» citatul zilei!
Lun Dec 22, 2014 2:50 pm Scris de Kagome San

» İnforatii despre haj si umre!!!
Joi Iun 19, 2014 3:04 pm Scris de marianna

» Cum ne rugam in Noaptea Beraat(noaptea iertarii)
Joi Iun 12, 2014 10:03 am Scris de marianna

» NOAPTEA DE BERAAT
Sam Mai 31, 2014 1:07 am Scris de Selma Nuran

» Bucataria turceasca! si nu numai!
Mier Mai 21, 2014 6:36 am Scris de Selma Nuran

» Rochii de mireasa
Lun Mai 19, 2014 7:06 am Scris de Kagome San

» Modele de a purta hijabul
Lun Mai 19, 2014 6:58 am Scris de Kagome San

» Calendar islamic 2014
Joi Mai 15, 2014 7:12 am Scris de Selma Nuran

» Falafel Chiftele de naut
Joi Mai 15, 2014 7:11 am Scris de Selma Nuran

» Legile forumului!!!!!!!!!!
Joi Mai 15, 2014 7:09 am Scris de Selma Nuran

» Postul(oruci). Tipurile de post
Lun Mar 24, 2014 2:23 am Scris de Selma Nuran

» Ce simțim atunci când murim?
Mier Mar 19, 2014 11:21 pm Scris de Selma Nuran

»  Citate de Dschalal ad-Din Muhammad Rumi mai numit si Mevlana
Mar Mar 18, 2014 2:03 am Scris de Sevde

» femeia musulmana moderna
Lun Mar 03, 2014 10:05 am Scris de Selma Nuran

» Care este motivul pentru care au fost creaţi oamenii?
Vin Feb 21, 2014 10:23 pm Scris de Selma Nuran

» Avem voie musulmanii sa sarbatoreasca Craciunul şi Anul nou? Hadisuri la aceasta tema.
Sam Feb 01, 2014 12:09 pm Scris de Vizitator

» Numerele in Araba
Sam Feb 01, 2014 7:49 am Scris de Vizitator

» FECIOARA MARIA,O FEMEIE EXEMPLARA (Allah fie multumit de ea)
Lun Dec 23, 2013 2:20 pm Scris de Sevde

Top postatori
Selma Nuran (908)

marianna (126)

Ilynka (76)

~Noor İslam~ (61)

Sevde (36)

latifah (36)

umabudi(tatiana) (22)

Noora (19)

Elif (14)

um fagir-din harat (13)

METEO COUNTER
Сектор Чентру 
KUR'AN flash in araba RECİTARİ DİN KURAN in toate limbile Carti islamice prin poşta descarca carti islamice Menzil İLAHİİ Afla directia Kiblei in localitatea ta!!! Timpul de rugaciune in Chişinau Chişinau ezan saati
Cine este conectat?
In total sunt 4 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 4 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 118, Lun Iul 31, 2017 6:57 pm

Distribuiţi | 

Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Selma Nuran
Admin
Admin

anul convertirii anul convertirii : 2010
feminin Capricorn Tigru
Data nasterii Data nasterii : 18/01/1987
Varsta Varsta : 30
Data de inscriere Data de inscriere : 29/08/2010
Localizare Localizare : CHİŞİNAU
Ocupatie Ocupatie : sotie şi mamica fericita elhamdullillah
Stare de spirit Stare de spirit : elhamdullillah
Mesaje Mesaje : 908

MesajSubiect: Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:   Joi Sept 02, 2010 7:24 pm

Probleme pe care un musulman
trebuie så le evite:
1. Convingeri care nu sunt compatibile cu traditia (ehl-i sunnet)
sau cu convingerile Profetului (s.a.v.) şi ale adeptilor såi;
2. A renuta så practice cerintele religiei;
3. Abaterea de pe calea cea dreaptå în intentii şi fapte;
4. A continua så påcåtuieşti;
5. Respingerea credintei în bunåtatea Islamului;
6. A nu te teme de a-ti duce existenta fårå credintå;
7. A tiraniza pe altii;
8. A nu accepta chemarea la Rugåciune (ezan) în numele
Tradiäiei;
9. A te împotrivi mamei tale fli tatålui tåu în situaäii care nu
sunt ostile religiei;
10. A jura peste måsurå;
11. A trata cu uflurintå rugåciunea (namaz), a nu face pauzele
necesare în timpul efectuårii namazului (tadil-i erkâni);
12. A bea båuturi nepermise;
13. A aduce suferinätå musulmanilor;
14. A afirma cå eflşti apropiat şi iubit de Allah fårå a fi;
15. A-ti uita påcatele;
16. Så fii mândru, a te crede foarte învåtat;
17. A învråjbi, a bârfi, a cleveti;
18. A fi invidios pe confratele tåu de credintå;
19. A nu te supune superiorilor (religiofli);
20. A nu judeca dinainte un om zicând cå este bun sau råu
pânå nu-l pui la încercare;
21. A minti
22. A evita învåtarea religiei;
23. Tendinta bårbatilor de a semåna cu femeile şi încercarea femeilor de a semåna cu bårbatii;
24. A nutri dragoste fatå de duşmanii religiei;
25. A duşmåni pe adevåratii savanti ai religiei.

sursa: İLMİAL
Sus In jos
http://musulmanmd.blogspot.com
Sevde
Membru niv. 2
Membru niv. 2

feminin Fecioara Tigru
Data nasterii Data nasterii : 28/08/1986
Varsta Varsta : 31
Data de inscriere Data de inscriere : 02/12/2010
Localizare Localizare : Chisinau
Mesaje Mesaje : 36

MesajSubiect: birfa   Sam Dec 27, 2014 3:46 pm

barfa si consecintele ei

BISMILLAH

“O, voi cei care credeti! Feriti-va cu strasnicie de banuieli, caci unele banuieli, sunt pacat (banuielile si gandurile rele despre cineva, fara dovezi)!Nu va iscoditi si nu va ponegriti unii pe altii! Oare voieste vreunul dintre voi sa manance carnea fratelui sau mort?[Nu!] Voi ati urat aceasta! Si fiti cu frica de Allah, fiindca Allah este Iertator, Indurator[Tawwab, Rahim].” 49:12

“Si nu urma[lucrul despre] care nu ai cunostinta. Auzul, vazul si inima, pentru toate acestea vei fi intrebat(In Ziua Judecatii).” 17:36

“Si el nu va rosti niciun cuvant, fara sa aiba langa el un supraveghetor (un Inger) pregatit [sa scrie]”. 50:18

Imam Nawawi a spus:” Este obligatoriu pentru fiecare adult sanatos (din punct de vedere psihic) sa-si pazeasca limba, si sa nu vorbeasca decat atunci cand ceea ce doreste sa spuna aduce un beneficiu clar. Daca  a vorbi sau a ramane tacut, au aceleasi beneficii, este sunnah sa se abtina, deoarece vorba permisibila poate conduce catre ceva nedorit sau interzis, ceea ce se intampla destul de des.”

Abu Huraira(RA) a relatat ca Profetul, sall Allahu aleihi wa sallam a spus:”Oricine crede in Allah si in Ziua de Apoi, sa spuna ceva bun, ori sa ramana tacut”.[Bukhari, Muslim,Ahmad, Tirmidhi, Ibn Majah]

Nawawi a spus:”Acest hadis arata explicit ca este imperativ sa nu vorbesti cu exceptia a ceea ce este bun, ceea ce inseamna ca are un anumit beneficiu. Daca persoana este in dubiu in ce priveste  beneficiul adus, atunci este mai bine sa ramana tacut.”

”Omul rosteste ceva fara sa gandeasca(daca este bine sau rau) si din pricina asta, va cadea in Focul Iadului, mai adanc decat distanta dintre apus si rasarit.”[Bukhari&Muslim]

Acest hadis ne arata dezavantajul folosirii necorespunzatoare a limbii si faptul ca este esential sa gandim inainte sa vorbim.

Intr-o alta relatare, sub autoritatea lui Sahl ibn Sa’d, Profetul sall Allahu aleihi wa sallam a spus:”Oricine imi garanteaza ceea ce este intre cele doua falci si ceea ce este intre cele doua picioare, eu garantez Paradisul pentru el.”[Bukhari&Muslim]

Relatat de Uqbah ibn Amir:”Am spus:’O, Mesager al lui Allah! Cum se poate obtine izbavirea?’ El, saws a raspuns:’ Stapaneste-ti limba, stai pe langa casa ta, si plangi pentru pacatele tale.”[Bukhari&Muslim]

Este bine ca timpul liber pe care il avem sa ni-l petrecem acasa in pomenirea lui Allah, recitarea Quranului si in alte acte de adorare, mai ales atunci cand ne temen pentru noi si religia nostra ca nu vor fi in siguranta atunci cand ne amestecam cu alti oameni. De asemenea, Allah il iubeste pe cel care se caieste si plange pentru pacatele sale.

Mu’adh ibn Jabal a spus:”Vom fi noi trasi la raspundere pentru ceea ce spunem?”. Profetul, sall Allahu aleihi wa sallam a spus:”Sa te piarda mama ta! Este oare altceva care sa tarasca oamenii in Foc pe fetele lor in afara de rodul limbii lor?’[Tirmidhi]

Relatat de Abu Bakrah, de la Pelerinajul de adio al Profetului, sall Allahu aleihi wa salam care a spus:”Cu adevarat, sangele vostru, averea voastra si onoarea sunt sacre (unul altuia), asa cum sunt sacre aceasta zi si acest oras al vostru.”[Bukhari, Muslim]

“O, voi cei care ati crezut cu limbile voastre, dar in inimile carora nu a ajuns credinta! Nu-i barfiti pe Musulmani, si nu dezvaluiti secretele lor! Pentru ca cel care dezvaluie greselile fratelui sau, Allah ii va dezvalui greselile sale. Si oricine isi are secretele dezvaluite de Allah, Allah il va dezonora, chiar si daca se ascunde in adancul casei sale.”[Abu Dawood in al-Adab, 4/271,#4880]

“Aveti grija la barfa, pentru ca barfa este mult mai grava decat adulterul. Un om poate sa comita adulter, si sa bea(vin), si apoi sa se caiasca, si Allah sa-l ierte. Dar, barfitorul nu va fi iertat de Allah, pana cel pe care l-a barfit, il va ierta.”[Suyuti, Al-Jami as Saghir, 1/174,#2919…]

Ce reprezinta “Ghibah”-Barfa?

Barfa a fost definita foarte clar de catre Profet, sall Allahu aleihi wa sallam, astfel:”Sa vorbesti despre fratele tau ceva care ii displace(sa se vorbeasca despre el). Cineva a intrebat:”Si daca este adevarat ceea ce am spus despre fratele meu?”. Profetul, saws a raspuns:”Daca este adevarat ceea ce ai mentionat despre el, atunci cu siguranta l-ai barfit. Si daca nu este adevarat ceea ce ai spus, atunci l-ai calomniat.”[Muslim, Ahmad]

Ascultarea Barfei

Cel care asculta la barfa, este partas la ea. El nu este absolvit de pacatul de a asculta, pana cand fie dezaproba verbal, fie in inima sa in cazul in care se teme. Daca are posibilitatea sa inceapa o alta discutie, sau sa schimbe subiectul conversatiei, atunci este imperativ sa o faca.

“Iar cand aud ei vorbe grele, se indeparteaza de ele..”28:55

“Fara indoiala ca izbandesc si sunt fericiti(vor avea parte de izbanda si fericire, atat in aceasta lume, cat si in Lumea de Apoi), dreptcredinciosii, care sunt smeriti(au Khushoo) in Rugaciunea lor, si care raman departe de vorbele desarte..” 23:1-3

“Oricine este prezent in timp ce un Musulman este umilit in fata sa, si poate sa-l ajute( si nu o face), Allah il va umili pe el in fata [intregii] creatii”.[Ahmad in al-Musnad, 3/487; Suyuti in Al-Jami’ as-Saghir, 2/510#8375]

“Oricine protejeaza un credincios de un ipocrit, Allah ii va trimite un Inger sa-l protejeze de Focul Iadului in Ziua Invierii.”[Abu Dawood in al-Adab, 4/272,#4883]

“Cine inlatura[un atac] la onoarea fratelui sau, Allah ii va opri fata de la Focul Iadului in Ziua Invierii”.[Tirmidhi-hasan]

Cura impotriva Barfei

Trebuie sa realizam ca atunci cand barfim, ne expunem nemultumirii lui Allah Preainaltul. Sa avem mereu in minte ca faptele noastre bune vor merge la cel pe care l-am barfit, si ne vom incarca cu pacatele sale. Sa reflectam asupra propriilor noastre greseli si sa ne concentram asupra corectarii lor. Sa ne simtim rusinati sa discutam despre greselile altora, in timp ce si noi avem o multime de greseli. In cazul in care suntem lipsiti de greseala, atunci sa-i fim recunoscatori lui Allah pentru binecuvantarea pe care a revarsat-o asupra noastra. Asa cum nu ne este pe plac sa fim barfiti de altii, sa ne punem in locul celui pe care avem de gand   sa-l barfim.

“Cu siguranta, adevarul conduce catre dreptate, iar dreptatea duce catre Paradis. Si o persoana [continua sa] spuna adevarul, pana cand este considerat in fata lui Allah ca o persoana onesta. Si, cu adevarat, minciuna conduce catre pacat, iar pacatul duce catre Iad. Si o persoana [continua sa] minta pana cand este considerat in fata lui Allah ca un mincinos.”[Bukhari&Muslim]  

Ghibah inimii

Inseamna sa gandesti rau despre Musulmani. Nu trebuie sa gandesti rau despre un Musulman, atata timp cat nu ai cunostinte sigure despre faptul ca a facut ceva rau si de asemenea ca nu are nicio scuza sau justificare pentru ceea ce a facut. Daca cineva te informeaza despre ceva rau despre altcineva, este obligatoriu sa cercetezi. Poate sa fie vorba despre o informatie falsa. Trebuie sa gandesti pozitiv despre fratele/sora  ta in credinta. Sa nu-l spionezi pe fratele tau sub pretextul ca incerci sa afli adevarul. Iar daca intr-adevar esti convins ca a facut ceva rau, atunci sfatuieste-l in secret(in privat).

Situatii cand Ghibah este permisa

-Nedreptatea. Cel care sufera de injustitie este indreptatit sa-l mentioneze pe cel care a comis nedreptatea cuiva care este capabil sa-i restituie drepturile, asa cum ar fi un judecator sau un conducator legitim Musulman.

-Cererea de ajutor pentru a interzice raul (pacatul) si sa ajuti pe cineva sa-si schimbe conduita morala. Poate sa-i spuna persoanei de la care cere ajutorul:’Cutare sau cutare, face asta sau asta(pacate). Poti sa-l avertizezi?’. Acest lucru este permis atata vreme cat persoana respectiva are intentia de a interzice raul. Daca insa intentioneaza altceva, acest act devine nepermis.

-Cererea unei Fatwa(verdict religios).Cel in cauza, poate sa mentioneze:’Tatal meu/fratele/sotia, etc mi-au facut asta sau asta. Cum trebuie sa procedez?’. Aceste probleme pot fi infatisate in fata unui invatat religios, sau cuiva care are autoritatea sa dea verdicte.

Aisha(RA) a relatat:”Hind, sotia lui Abu Sufyan, i-a spus Profetului, sall Allahu aleihi wa sallam:’Abu Sufyan este un om zgarcit, si nu-mi da mie si copiilor mei cat sa ne ajunga, pana cand nu iau de la el fara ca el sa stie.” El, saws a spus:”Ia atat incat sa va ajunga tie si copiilor tai (cat este nevoie pentru traiul normal).”[Bukhari&Muslim]

Totusi, este mai bine sa evitam sa mentionam numele sau persoana, ci mai potrivit ar fi sa intrebam:’Care este verdictul in cazul in care cineva face asta sau asta?’

-Avertizarea, cum ar fi de exemplu, avertizarea unui potential cumparator cum ca vanzatorul este un escroc, sau avertizarea unui student cum ca profesorul sau este un inovator sau un denaturat, sau mentionarea unor vicii sau lucruri rele ale cuiva care doreste sa se casatoreasca.

Fatima bint Qays a spus:”Am venit la Profet, sall Allahu aleihi wa sallam si i-am spus:”Abul Jahm si Mu’awiyah (ambii) m-au cerut(de sotie).” El, saws a spus:” In cel priveste pe Mu’awiyah, el este nevoias si nu are nicio avere, iar  purtarea lui Abul Jahm fata de femei este foarte aspra.”[Bukhari&Muslim]

Din acest hadis reiese faptul ca este permis sa mentionam lucruri adevarate, virtuti si vicii, despre cei care intentioneaza sa intre intr-un legamant de casatorie.

-Cel care ii critica pe cei care comit deschis acte de nesupunere cum ar fi: bautul vinului, jocuri de noroc, angajarea in obiceiuri imorale, adulter, ipocrizie, inselatorie.

-Este permisa folosirea poreclelor, de exemplu “Al-A’mash”(care inseamna orb) pentru cei care sunt cunoscut sub acest nume, cu scopul de identificare si nu pentru discretitare. Insa, si mai bine este sa nu recurgem la astfel de nume.

Ispasirea pentru Ghibah

Barfitorul in primul rand, comite un act de nesupunere fata de Allah, si trebuie sa-si ispaseasca pacatul prin cainta si regret. Iar in al doilea rand fata de drepturile fratelui/ surorii sale. Daca cel care a fost barfit sau calomniat afla, atunci barfitorul trebuie sa-si ceara iertare de la el/ea si sa-si exprime regretul pentru ceea ce a spus.

“Oricine il nedreptateste pe fratele sau in onoarea sa sau in proprietatea sa ,sa rezolve aceasta problema azi inainte sa nu mai poata fi rezolvata cu monezi de aur si argint. Daca are fapte bune in contul sau, ii vor fi luate de la el (si vor fi date celui caruia i-a gresit) in acord cu masura asupririi lui, iar daca nu i-au mai ramas fapte bune, se va incarca cu faptele rele ale tovarasului sau.”[Bukhari-sahih]

Daca persoana care a fost barfita nu a auzit despre barfa, atunci cel care l-a barfit nu este nevoie sa-i spuna, dar trebuie sa ceara iertare de la Allah. De asemenea, trebuie sa-l vorbeasca de bine in absenta sa, asa cum l-a vorbit de rau. Astfel, cainta presupune regretul sincer, sa se opreasca de la barfa, sa intentioneze sincer sa nu-l mai barfeasca, si sa mentioneze lucruri bune despre cel pe care l-a barfit.

Al-Hasan al-Basri a spus:”Ispasirea pentru Ghibah este sa te rogi de iertare pentru cel pe care l-ai barfit”[Majmoo al-Fatawa].

“Ispasirea in legatura cu cel care a fost barfit este sa se ceara iertare pentru el”.[Suyuti, Al-Jami as-Saghir, 2/390,#6259]

[Lucrare preluata din“Mukhtasar Minhaj al-Qasideen”-sumar al lui Ibn Qudamah din  sumarul lui Ibn Jawazi la lucrarea lui al-Ghazali-Ulum al-Deen]

Inainte sa inchei acest articol as dori sa mai amintesc inca doua hadisuri relevante pentru acest subiect.

Abu Dawood a relatat ca Profetul, sall Allahu aleihi wa sallam a spus:” Cand am fost ridicat la cer (in timpul Al-Isra wal Miraj), am trecut pe la niste oameni  care aveau unghii de cupru cu care isi zgariau fetele si piepturile lor. Am spus:’Cine sunt acesti [oameni], O Gibril?’. El a raspuns:’ Acestia sunt cei care au consumat carnea oamenilor(i-au barfit pe oameni) si au atentat la onoarea lor(vorbindu-i de rau).”

Abu Musa As’ari a relatat:”L-am intrebat pe Trimisul lui Allah, sall Allahu aleihi wa salam:’Care este cel mai minunat dintre Musulmani?’. El, saws a raspuns:’Este cel de a carui limba si maini, Musulmanii se afla in siguranta’.[ Bukhari&Muslim]

Cu alte cuvinte, dragi frati si surori in Islam, trebuie sa luam foarte in serios acest lucru.

Este necesar sa constientizam dimensiunea acestui pacat grav si consecintele lui, pentru a ne putea cai, pentru a ne putea opri de la comiterea acestui pacat, care din pacate este foarte putin luat in seama de majoritatea oamenilor, pentru unii dintre ei, devenind chiar o placere sau o distractie, iar pentru altii, ceva absolut normal.

Tocmai datorita usurintei cu care se comite acest pacat si al nerecunoasterii lui, consecintele sunt extrem de grave.

Avand in vedere tot ceea ce am mentionat in acest articol, trebuie sa ne promitem ca din acest moment, ne vom gandi de doua ori inainte de a vorbi. O alta solutie, este aceea de a evita pe cat posibil intalnirile, sau convorbirile telefonice, in special cu cei pe care ii stim ca recurg la barfe, avand in vedere ca si cel care asculta este partas la barfa, daca nu se retrage din discutie sau daca nu atrage atentia.

Un alt aspect, ar fi acela, ca timpul liber pe care il avem sa-l folosim in scopuri benefice, cum ar fi pomenirea lui Allah, sa citim si sa invatam ceva nou despre religia noastra, avand in vedere ca prin aceste activitati, ne vom apropia si mai mult de Allah, stiinta si credinta noastra vor creste, si implicit, dragostea fata de Allah. Si garantez, ca cel care a dobandit cunoastere si nutreste o iubire sincera pentru Allah, chiar nu mai are nevoie de altceva, iar aceasta iubire, inseamna de fapt supunerea fata de ceea ce Allah a poruncit, si oprirea de la tot ceea ce Allah a interzis.

Abdullah ibn ‘Amr ibn al-‘As a relatat ca Trimisul lui Allah a zis:”Un Musulman este acela care nu face rau celorlalti Musulmani cu limba si mainile sale, si un emigrant(Muhajir) este acela care renunta la ceea ce Allah a interzis.”[Bukhari&Muslim]

“Cel ce vrea sa fie izbavit de Focul Iadului si sa ajunga in Rai, trebuie sa moara in credinta fata de Allah si Ziua de Apoi, si sa se poarte cu ceilalti asa cum ar vrea ca ceilalti sa se poarte cu el.”[Muslim]

Stiu ca acesta este un ideal, cu adevarat greu de atins intr-o lume care se degradeaza pe zi ce trece si in care bunele maniere sunt pe cale de disparitie. Acesta insa nu este un motiv ca si noi sa procedam la fel, din contra, sa dam dovada de rabdare, cunoscand ca vom fi rasplatiti pentru acest lucru, si sa nu uitam ca bunele maniere sunt tinute la loc de cinste de catre Allah Subhanahu Wa Ta’ala.

“Ii garantez o casa in partea de jos a Paradisului pentru cel care renunta la argumente chiar daca are dreptate, si o casa in mijlocul Paradisului pentru cel care renunta la minciuna chiar si daca este in gluma, si o casa in cel mai inalt loc din Paradis, pentru cel care are bune maniere”.[Sunan Abu Dawood, 4800]

Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova :: İSLAM :: İslam. Bazele religiei si influenta ei asupra omenirii!-
Mergi direct la: