Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova

pentru femeile muslim din R. Moldova şi din toata lumea :)

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareInregistrareConectare
BİNE ATİ VENİT PE FORUMUL DESTİNAT EXCLUİV FEMEİLOR femeimusulmane.md!!
Mevlid Kandili, 12-13 Ocak Pazar-Pazartesi Üç Ayların Başlangıcı, 30 Nisan Çarşamba:::::::::Regâib Kandili, 01-02 Mayıs Perşembe-Cuma:::::::::Mi’râc Kandili, 25-26 Mayıs Pazar-Pazartesi:::::::::Berât Kandili, 12-13 Haziran Perşembe-Cuma::::::::Ramazân’ı Şerif Başlangıcı, 28 Haziran Cumartesi:::::::::Kadir Gecesi, 23-24 Temmuz Çarşamba-Perşembe:::::::::Ramazan Bayramı 1. Gün, 28 Temmuz Pazartesi::::::::::Ramazan Bayramı 2. Gün, 29 Temmuz Salı Ramazan Bayramı::::::::::3. Gün, 30 Temmuz Çarşamba:::::::::Arefe, 03 Ekim Cuma Kurban Bayramı:::::::::1. Gün, 04 Ekim Cumartesi::::::::Kurban Bayramı 2. Gün, 05 Ekim Pazar:::::::Kurban Bayramı 3. Gün, 06 Ekim Pazartesi::::::::Kurban Bayramı 4. Gün, 07 Ekim Salı:::::::::Hicrî Yılbaşı, 25 Ekim Cumartesi::::::::Aşûre Günü, 03 Kasım Pazartesi
TREBUİE DE CİTİT
Cum tinem postul la Ramadan. İndicatii practice. POSTUL Şİ TİPURİLE DE POST Gusul abdest pe paşi ABDEST PE PAŞİ Cum facem namaz Separatoare pentru infrumusetarea mesajelor!
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» O porunca importanta: Rugaciunea
Sam Dec 27, 2014 3:53 pm Scris de Sevde

» Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:
Sam Dec 27, 2014 3:46 pm Scris de Sevde

» citatul zilei!
Lun Dec 22, 2014 2:50 pm Scris de Kagome San

» İnforatii despre haj si umre!!!
Joi Iun 19, 2014 3:04 pm Scris de marianna

» Cum ne rugam in Noaptea Beraat(noaptea iertarii)
Joi Iun 12, 2014 10:03 am Scris de marianna

» NOAPTEA DE BERAAT
Sam Mai 31, 2014 1:07 am Scris de Selma Nuran

» Bucataria turceasca! si nu numai!
Mier Mai 21, 2014 6:36 am Scris de Selma Nuran

» Rochii de mireasa
Lun Mai 19, 2014 7:06 am Scris de Kagome San

» Modele de a purta hijabul
Lun Mai 19, 2014 6:58 am Scris de Kagome San

» Calendar islamic 2014
Joi Mai 15, 2014 7:12 am Scris de Selma Nuran

» Falafel Chiftele de naut
Joi Mai 15, 2014 7:11 am Scris de Selma Nuran

» Legile forumului!!!!!!!!!!
Joi Mai 15, 2014 7:09 am Scris de Selma Nuran

» Postul(oruci). Tipurile de post
Lun Mar 24, 2014 2:23 am Scris de Selma Nuran

» Ce simțim atunci când murim?
Mier Mar 19, 2014 11:21 pm Scris de Selma Nuran

»  Citate de Dschalal ad-Din Muhammad Rumi mai numit si Mevlana
Mar Mar 18, 2014 2:03 am Scris de Sevde

» femeia musulmana moderna
Lun Mar 03, 2014 10:05 am Scris de Selma Nuran

» Care este motivul pentru care au fost creaţi oamenii?
Vin Feb 21, 2014 10:23 pm Scris de Selma Nuran

» Avem voie musulmanii sa sarbatoreasca Craciunul şi Anul nou? Hadisuri la aceasta tema.
Sam Feb 01, 2014 12:09 pm Scris de Vizitator

» Numerele in Araba
Sam Feb 01, 2014 7:49 am Scris de Vizitator

» FECIOARA MARIA,O FEMEIE EXEMPLARA (Allah fie multumit de ea)
Lun Dec 23, 2013 2:20 pm Scris de Sevde

Top postatori
Selma Nuran (908)

marianna (126)

Ilynka (76)

~Noor İslam~ (61)

Sevde (36)

latifah (36)

umabudi(tatiana) (22)

Noora (19)

Elif (14)

um fagir-din harat (13)

METEO COUNTER
Сектор Чентру 
KUR'AN flash in araba RECİTARİ DİN KURAN in toate limbile Carti islamice prin poşta descarca carti islamice Menzil İLAHİİ Afla directia Kiblei in localitatea ta!!! Timpul de rugaciune in Chişinau Chişinau ezan saati
Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 118, Lun Iul 31, 2017 6:57 pm

Distribuiţi | 

THALATHA USULI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: THALATHA USULI   Joi Iun 02, 2011 11:21 am

Cele 3 Principii Fundamentale
de Imam Muhammad bin Abdul Wahab (rahimahullah)

In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator
Stii, fie ca Allah sa aiba mila de tine, ca suntem obligati sa invatam 4 lucruri:

1.Stiinta, ceea ce inseamna – recunoasterea lui Allah, a Profetilor Lui, Cunoasterea religiei Islamului, bazat pe dovezi clare.
2.Sa actionam dupa acestea.
3.Sa chemam la ele.
4.Sa avem rabdare la atacurile care urmeaza acestora
Dovada pentru acest lucru o gasim in spusele lui Allah Preainaltul:

Surat Al-'Asr -Traducerea sensurilor-
“Jur pe timp!
Ca omul va fi in pierdere,
Afara de aceia care cred si implinesc fapte bune si se indemna unul pe altul catre Adevar si se indeamna unul pe altul la rabdare.”

Ash-Safee, Allah sa aiba mila de el, a spus: Daca Allah nu ar fi coborat o alta dovada pentru creatia Sa, decat acest capitol, ar fi fost suficient pentru ei.
Al-Bukhary rahimahullah, a spus: Cunoasterea vine inainte de vorbire si actiune.

Dovada pentru acest lucru este urmatorul verset din Sfantul Quran:

Surah Muhammad:19 -Traducerea sensurilor-

“Deci sa stii [O, Muhammad] ca nu exista alta divinitate afara de Allah si cere iertare pentru pacatele tale si pentru dreptcredinciosi si dreptcredincioase! Allah cunoaste umbletul vostru [pe pamant] si odihna voastra.”

Stii, fie ca Allah sa aiba mila de tine, acest lucru este obligatoriu pentru fiecare musulman, barbat sau femeie, sa invete si sa se ghideze dupa aceste trei fundamente:

1. Allah ne-a creat pe noi, ne-a aprovizionat cu cele necesare pentru noi, si nu ne-a parasit. Din contra El l-a trimis pe Mesagerul Sau. Deci oricine il asculta va intra in Paradis si oricine nu ii da ascultare va intra in Iad.

Dovada: Surat Al-Muzammil:15-16 -Traducerea sensurilor-

“Noi v-am trimis un Trimis ca sa fie martor pentru voi, asa cum am trimis si la Faraon un trimis,Insa Faraon nu i-a dat ascultare trimisului si Noi l-am lovit cu pedeapsa aspra.”

2. Allah nu e multumit de cel care ii aduce asociati chiar daca este un inger sau profet cel care ii este asociat.

Dovada: Surat Al-Djinn:18 -Traducerea sensurilor-

“Moscheile sunt ale lui Allah si nu chemati pe nimeni impreuna cu Allah!”

3. Daca il ascultam pe Mesager, sallallahu alahi wa sallam, si il adoram doar pe Allah este interzis sa luam ca aliati pe cei care se opun legilor lui Allah si se opun Mesagerului, sallallahu alahi wa sallam, chiar si daca ei sunt rude apropiate.

Dovada: Surat Al-Mujadilah:22 -Traducerea sensurilor-

“ Nu vei afla nici un neam [de oameni] care cred in Allah si in Ziua de Apoi si care sa-i ia ca prieteni pe cei care se impotrivesc lui Allah si Trimisului Sau, chiar daca ar fi parintii lor, fii lor, fratii lor sau stirpea lor. In inimile acestora EL a prescris credinta si i-a intarit pe ei cu duh de la Sine. Si El ii va ajuta sa intre in gradini pe sub care curg paraie si vesnic vor avea salas in ele. Allah este multumit de ei si ei sunt multumiti de El. Acestia sunt ceata Lui Allah, iar ceata Lui Allah sunt aceia care vor izbandi.”

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: THALATHA USULI   Joi Iun 02, 2011 11:29 am

Stii, fie ca Allah sa te binecuvanteze cu capacitatea ascultarii Lui, religia lui Avraam este sa-L adore pe Allah singur, cu sinceritate. Aceasta este ceea ce Allah a ordonat umanitatii si acesta este scopul pentru care ne-a creat.

Dovada: Surat Adh-Dhariyat:56 -Traducerea sensurilor-

“Eu nu i-am creat pe djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore”

Semnificatia frazei: “ Sa ma adore” este.."Sa ma adore numai pe Mine
Cel mai important lucru pe care Allah l-a ordonat este Tawhidul ceea ce inseamna: Monoteism...adorarea unui singur Dumnezeu. Si cel mai rau lucru este shirkul (asocierea de parteneri alaturi de Allah)

Dovada: Surat An-Nisa':36 -Traducerea sensurilor-

“Adorati-L pe Allah si nu-I asociati Lui nimic! Purtati-va bine cu parintii, cu rudele, cu orfanii, cu sarmanii, cu vecinul apropiat si cu vecinul strain, cu tovarasul de alaturi, cu calatorul de pe drum si cu cei stapaniti de mainile voastre drepte, caci Allah nu-i iubeste pe cel trufas si pe cel laudaros!”
Deci daca te intreaba cineva care sunt cele trei principii fundamentale pe care oamenii sunt obligati sa le cunoasca, ce raspunzi?
Robul trebuie sa-si cunoasca Stapanul,Religia si pe Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam.

Primul principiu fundamental:

Deci daca ti se spune: Cine este Stapanul Tau?
Tu raspunzi: Stapanul meu este Allah, Cel care imi asigura proviziile mie si creatiei Sale prin marea favoare a Sa. Si El este Cel pe care Il Ador, nimeni nu este egal cu El.

Dovada: Surat Al-Fatiha:2 Traducerea sensurilor:

“Lauda Lui Allah; al lumilor Stapanitor”

Cuvantul “alameen” alam se refera la faptul ca totul ii apartine lui Allah...si eu sunt parte a creatiei Sale.

Iar daca ti se spune: Cum ai ajuns sa-L cunosti pe Domnul tau?

Tu raspunzi: Dupa semnele si creatia Sa. Si printre semne sunt ziua si noaptea, soarele si luna. Si dintre creatiile Sale sunt cele sapte ceruri si cele sapte nivele ale pamantului.

Dovada: Surat Fussilat:37 -Traducerea sensurilor-

"Si printre semnele Sale sunt noaptea si ziua si Soarele si Luna. Insa nu va prosternati nici dinaintea Soarelui, nici dinaintea Lunii, ci prosternati-va dinaintea Lui Allah care le-a creat pe ele, daca pe El il adorati voi!”

Surat Al-'A'raf:54 -Traducerea sensurilor-

“Domnul vostru este Allah, care a creat cerurile si pamantul in sase zile, iar apoi s-a asezat pe Tron. El face ca noaptea sa invaluie ziua, urmandu-i degraba. [El a creat] Soarele, Luna si stelele supuse poruncii Sale. Si nu este decat a Lui infaptuirea si stapanirea. Binecuvantat este Allah, Domnul lumilor!”

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: THALATHA USULI   Joi Iun 02, 2011 11:38 am

Cuvantul Rabb (Stapan) inseamna Unul demn de adorat.

Dovada: Surat Al-Baqara:21-22 -Traducerea sensurilor-

“O, voi oameni, slaviti-L pe Domnul vostru, care v-a facut pe voi si pe cei dinaintea voastra.Ca sa aveti frica [de El]. [Slaviti-L pe] cel care v-a facut voua pamantul un covor si cerul o zidire si a pogorat din cer apa si a scos prin ea, din roade, hrana pentru voi. De vreme ce voi stiti [toate acestea], nu-I faceti Lui Allah semeni!”

Ibn Katheer, rahimullah, a spus: Creatorul a acestor lucruri este Unul si care merita toata lauda si adorarea.

Tipurile de adorare pe care Allah le-a ordonat ca si Islaam, Imaan si Ihsan includ: Ruga, Frica, Speranta, Increderea, Dorinta, Spaima, Piosenia, Respectul, Cainta, Cautarea ajutorului, Cautarea refugiului, Oferirea sacrificiilor, Facerea de juraminte..etc

Dovada: Surat al-Djinn:18 -Traducerea sensurilor-
“Moscheile sunt ale lui Allah si nu chemati pe nimeni impreuna cu Allah”

Deci de cate ori indreptam aceste acte de adorare altcuiva decat lui Allah atunci suntem necredinciosi, politeisti.

Dovada: Surat Al-Mu'minun:17 -Traducerea sensurilor-

“Deasupra voastra am facut Noi sapte straturi. Si Noi nu suntem cu nebagare de seama fata de fapturi.”

Avem haditul profetului Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, in care el, Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca, spune: "Ruga este samburele adorarii."

Allah subhana wa Ta’ala spune in Sfantul Quran:
Surat Ghafir:60 -Traducerea sensurilor-

“Si Domnul vostru zice: "Chemati-Ma si Eu va voi raspunde! Aceia care din prea multa trufie refuza sa Ma adore vor intra in Gheena umiliti.”

Iar dovada pentru frica: Surat Al-Imran:175 -Traducerea sensurilor-

“Acela este Sheitan, care va indeamna sa va temeti de partasii sai, dar voi nu va temeti de ei! Ci temeti-va de Mine daca sunteti credinciosi!”

Speranta: Surat Al-Khaf:110 -Traducerea sensurilor-

“Spune: ”Ci eu sunt doar un om, ca si voi! Si mi s-a revelat mie ca Domnul vostru este un Domn Unic! Acela care nadajduieste sa-L intalneasca pe Domnul sau sa savarseasca fapte bune si sa nu asocieze pe nimeni altcineva la adorarea Domnului sau!”

Incredere: Surat Al-Ma'ida:23 -Traducerea sensurilor-

“Au zis doi barbati dintre cei care se temeau de Allah si care fusesera coplesiti de harul Lui: "Intrati peste ei pe poarta si, daca veti trece de ea, veti fi invingatori! Incredeti-va in Allah, daca sunteti credinciosi!”

Surat At-Talaq:3 -Traducerea sensurilor-

“Si il va inzestra pe el de unde el nici nu se asteapta. Iar aceluia care se increde in Allah, El ii este de ajuns, caci Allah implineste lucrul Sau si Allah a stabilit un termen pentru fiecare lucru.”

Ardoarea, pietatea si temerea: Surat Al-'Anbiya':90 -Traducerea sensurilor-

“Si i-am raspuns Noi si i-am dat lui pe Ioan si am tamaduit-o pentru el pe soata lui. Ei se intreceau in bine si Ne chemau cu dorinta si cu teama si erau evlaviosi fata de Noi.”

Surat Al-Baqara:149 -Traducerea sensurilor-

“Si de oriunde ai pleca, indreapta-ti fata catre Moscheea Al-Haram. Ea este Adevarul de la Domnul tau si Allah nu este fara bagare de seama la ceea ce voi faceti.”

INSHAALLAH CU VOIA LUI ALLAH SUBHANA WA TA'ALA VA URMA....
Sus In jos
Selma Nuran
Admin
Admin

anul convertirii anul convertirii : 2010
feminin Capricorn Tigru
Data nasterii Data nasterii : 18/01/1987
Varsta Varsta : 30
Data de inscriere Data de inscriere : 29/08/2010
Localizare Localizare : CHİŞİNAU
Ocupatie Ocupatie : sotie şi mamica fericita elhamdullillah
Stare de spirit Stare de spirit : elhamdullillah
Mesaje Mesaje : 908

MesajSubiect: Re: THALATHA USULI   Joi Iun 02, 2011 1:05 pm

Allah sa fie multumit de tine

Vizitati Blogul meu islamic

Vizitati blogul culinar de bucatarie Turceasca! cu 3 autori dintre care şi eu :)

Vizitati noul meu blog culinar de bucatarie Turceasca!

Vizitati Blogul meu Hand Made

Blog despre sarcina şi despre Bebekul meu
Sus In jos
http://musulmanmd.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: THALATHA USULI   

Sus In jos

THALATHA USULI
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova :: İSLAM :: İslam. Bazele religiei si influenta ei asupra omenirii!-
Mergi direct la: