Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova

pentru femeile muslim din R. Moldova şi din toata lumea :)

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareInregistrareConectare
BİNE ATİ VENİT PE FORUMUL DESTİNAT EXCLUİV FEMEİLOR femeimusulmane.md!!
Mevlid Kandili, 12-13 Ocak Pazar-Pazartesi Üç Ayların Başlangıcı, 30 Nisan Çarşamba:::::::::Regâib Kandili, 01-02 Mayıs Perşembe-Cuma:::::::::Mi’râc Kandili, 25-26 Mayıs Pazar-Pazartesi:::::::::Berât Kandili, 12-13 Haziran Perşembe-Cuma::::::::Ramazân’ı Şerif Başlangıcı, 28 Haziran Cumartesi:::::::::Kadir Gecesi, 23-24 Temmuz Çarşamba-Perşembe:::::::::Ramazan Bayramı 1. Gün, 28 Temmuz Pazartesi::::::::::Ramazan Bayramı 2. Gün, 29 Temmuz Salı Ramazan Bayramı::::::::::3. Gün, 30 Temmuz Çarşamba:::::::::Arefe, 03 Ekim Cuma Kurban Bayramı:::::::::1. Gün, 04 Ekim Cumartesi::::::::Kurban Bayramı 2. Gün, 05 Ekim Pazar:::::::Kurban Bayramı 3. Gün, 06 Ekim Pazartesi::::::::Kurban Bayramı 4. Gün, 07 Ekim Salı:::::::::Hicrî Yılbaşı, 25 Ekim Cumartesi::::::::Aşûre Günü, 03 Kasım Pazartesi
TREBUİE DE CİTİT
Cum tinem postul la Ramadan. İndicatii practice. POSTUL Şİ TİPURİLE DE POST Gusul abdest pe paşi ABDEST PE PAŞİ Cum facem namaz Separatoare pentru infrumusetarea mesajelor!
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» O porunca importanta: Rugaciunea
Sam Dec 27, 2014 3:53 pm Scris de Sevde

» Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:
Sam Dec 27, 2014 3:46 pm Scris de Sevde

» citatul zilei!
Lun Dec 22, 2014 2:50 pm Scris de Kagome San

» İnforatii despre haj si umre!!!
Joi Iun 19, 2014 3:04 pm Scris de marianna

» Cum ne rugam in Noaptea Beraat(noaptea iertarii)
Joi Iun 12, 2014 10:03 am Scris de marianna

» NOAPTEA DE BERAAT
Sam Mai 31, 2014 1:07 am Scris de Selma Nuran

» Bucataria turceasca! si nu numai!
Mier Mai 21, 2014 6:36 am Scris de Selma Nuran

» Rochii de mireasa
Lun Mai 19, 2014 7:06 am Scris de Kagome San

» Modele de a purta hijabul
Lun Mai 19, 2014 6:58 am Scris de Kagome San

» Calendar islamic 2014
Joi Mai 15, 2014 7:12 am Scris de Selma Nuran

» Falafel Chiftele de naut
Joi Mai 15, 2014 7:11 am Scris de Selma Nuran

» Legile forumului!!!!!!!!!!
Joi Mai 15, 2014 7:09 am Scris de Selma Nuran

» Postul(oruci). Tipurile de post
Lun Mar 24, 2014 2:23 am Scris de Selma Nuran

» Ce simțim atunci când murim?
Mier Mar 19, 2014 11:21 pm Scris de Selma Nuran

»  Citate de Dschalal ad-Din Muhammad Rumi mai numit si Mevlana
Mar Mar 18, 2014 2:03 am Scris de Sevde

» femeia musulmana moderna
Lun Mar 03, 2014 10:05 am Scris de Selma Nuran

» Care este motivul pentru care au fost creaţi oamenii?
Vin Feb 21, 2014 10:23 pm Scris de Selma Nuran

» Avem voie musulmanii sa sarbatoreasca Craciunul şi Anul nou? Hadisuri la aceasta tema.
Sam Feb 01, 2014 12:09 pm Scris de Vizitator

» Numerele in Araba
Sam Feb 01, 2014 7:49 am Scris de Vizitator

» FECIOARA MARIA,O FEMEIE EXEMPLARA (Allah fie multumit de ea)
Lun Dec 23, 2013 2:20 pm Scris de Sevde

Top postatori
Selma Nuran (908)

marianna (126)

Ilynka (76)

~Noor İslam~ (61)

Sevde (36)

latifah (36)

umabudi(tatiana) (22)

Noora (19)

Elif (14)

um fagir-din harat (13)

METEO COUNTER
Сектор Чентру 
KUR'AN flash in araba RECİTARİ DİN KURAN in toate limbile Carti islamice prin poşta descarca carti islamice Menzil İLAHİİ Afla directia Kiblei in localitatea ta!!! Timpul de rugaciune in Chişinau Chişinau ezan saati
Cine este conectat?
In total sunt 5 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 118, Lun Iul 31, 2017 6:57 pm

Distribuiţi | 

TAWHEED.......

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: TAWHEED.......   Dum Iun 05, 2011 7:10 am

asalamualeikum wa rahmatulah

TAWHEED
Un Curs de Sheih Dr. Abu Ameenah Bilal Philips
Categoriile Tawheedului
Literalmente Tawheed(1) inseamna “a unifica” (a face ceva unu) sau “sustinerea unicitatii” si vine din verbul din limba araba وَحَّدَ (wahhada) care in sine inseamna “a uni”; “a unifica”; “a consolida”. Si totusi atunci cand acest termen se aplica cu referire la Allah (subhanu wa Ta’ala) adica “Tawheedullaah” inseamna a realiza si a afirma Unicitatea Lui Allah in toate actiunile omului care in mod direct sau indirect se raporteaza la El (subhanu wa Ta’ala). Este credinta ca Allah este Unic in ceea ce priveste Suveranitatea Lui (ruboobeeyah), Unul fara similar in Esenta Lui si in Atributele Lui (asmaa wa sifaat), si Unul fara rival in Divinitate si Adorare (ulooheeyah ‘Ibaadah).

Aceste 3 aspecte reprezinta baza stiintei Tawheedului asa cum a fost categorizata de cei mai mari invatati din Ummah musulmanilor. Aceste 3 categorii se intersecteaza atat de profund si sunt inseparabile astfel incat oricine omite un aspect, a esuat in a completa toate cerintele Tawheedului. Omiterea unuia din aceste aspecte ale Tawheedului mentionate mai sus este Shirk (care literalmente inseamna “a imparti” dar aici inseamna) asocierea de parteneri Lui Allah (subhanu wa Ta’ala). Un termen Islamic in asociere cu acesta este “idolatrie.”

Din pricina acestui principiu numit Tawheed, credinta Islamica in Dumnezeu este unic unitariana si Islamul este numarat intre religiile monoteiste ale lumii, alaturi de Crestinism si Iudaism. Insa, in conformitate cu conceptul Islamic de tawheed , crestinismul este clasificat ca si politeism si iudaismul ca o forma subtila de idolatrie.

Asadar principiul tawheedului este foarte profund si are nevoie de multe clarificari chiar si in randul
musulmanilor. Si acest punct este viu sustinut de faptul ca unii musulmani, asemeni lui Ibn ‘Arabee (2) au inteles tawheed ca insemnand “monism” (monismul – este o conceptie filozofica conform careia la baza lumii se afla un singur principiu, fie ca este el material fie ca este spiritual); adica tot ce exista este Allah si Allah este totul. El sustinea ca este doar o singura existenta reala si aceea este Allah, restul tot este ireal(3). Totusi, acest tip de credinte sunt categorisite de Islam ca fiind “panteism” (Concepție filozofică monistă care identifică divinitatea cu întreaga natură) si ca atare Kufr.

Nota:
1 Tawheed – acest cuvant nu il intalnim practic nici in Sfantul Coran si nici in Hadeeth-urile Profetului (sallallahu aleihi wa sallam). Totusi atunci cand Profetul Mohammed (sallallahu aleihi wa sallam) l-a trimis ca si guvernator in Yemen in anul 9 A.H, pe Mu’aadh ibn Jabal, i-a spus: “Tu vei merge la crestini si evrei (ahl al-Kitab) deci primul lucru la care trebuie sa ii inviti este Unicitatea Lui Allah (Yuwahhidoo Allah).” (Relatat de Ibn ‘Abbaas si colectat de Bukhaaree (Muhammad Muhsin Khan, Sahih Al-Bukhari, (Riyadh: Maktabah ar-Riyaad al-Hadeetha, 1981), vol.9, pp.348-9, no.469) si Muslim (Abdul Hamid Siddiq, Sahih Muslim (Traducere in engleza) (Lahore: Sh. Muhammad Ashraf Publishers, 1987), vol.1, pp.14-5, no.27). In acest Hadeeth timpul present al verbului folosit de Profet (sallallahu aleihi wa sallam) de unde a fost derivat termenul de Tawheed.

2 Muhammad ibn ‘Alee Ibn ‘Arabee a fost nascut in Spania in anul 1165 si a murit in 1240. El
pretindea ca avea o lumina interna si o cunoastere aparte a intelegerii celui mai mare Nume a Lui
Allah si se autonumea pecetea Sfintilor care el pretindea ca era mai inalta in status decat pecetea
Profetilor. In secolele urmatoare, urmasii sai l-au ridicat la statutul de sfant s ii-au dat titlul de ash-
Shaykh al-Akbar (Cel mai mare invatat). Dar majoritatea savantilor musulmani l-au considerat un
eretic. Principalele sale carti sunt al-Futoohaat al-Makkeeyah si Fusoos al-Hikim.

3 Un sustinator modern al acestei credinte numita wahdatul-wujood este Haroon Yahya. El a
introdus un capitol in aproape toate cartie sale scris pentru a combate teoria Darwinista in care
promoveaza aceasta credinta.

INSHAALLAH VA URMA...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: TAWHEED.......   Lun Iun 06, 2011 9:21 am

Alti musulmani precum cei din Mu’tazilah(4) sustineau ca tawheed consista in desfiintarea Atributelor Lui Allah (subhanu wa Ta’ala) si sustinerea ca El este prezent peste tot si in toate; totusi si aceste idei au fost respinse de Islam si clasificate ca fiind eretice. De fapt toate sectele eretice care s-au dezlipit de la Trunchiul Islamului, inca din timpul Profetului (sallallahu aleihi wa sallam) si pana in zilele noastre toate pleaca de la divergentele existente c u privire la TAWHEED.

Toti cei care au lucrat la distrugerea Islamului si la ratacirea urmasilor acestei religii au incercat sa anihileze principiul Tawheedului, pentru ca reprezinta esenta mesajului Islamului adus de toti Profetii. Ei au incercat sa introduca tot felul de conceptii total straine de islam; concepte proiectate in asa fel incat sa duca omul departe de adorarea Lui Allah (subhanu wa Ta’ala) Singur si fara parteneri. Odata aceptate aceste pagane idei si filosofii despre Dumnezeu, oamenii devin mult mai susceptibili la o multitudine de alte idei deviante, toate ducand la acelasi lucru si anume la adorarea creatiei Lui Allah si nu a Lui Allah (subhanu wa Ta’ala).

Insusi Profetul (sallallahu aleihi wa sallam) i-a avertizat in mod repetat pe musulmani sa fie consienti de faptul ca asemenea idei deviante s-au abatut si asupra natiunilor de dinaintea lor. El i-a incurajat sa se tina strans de calea pe care el a trasat-o. Intr-o zi pe cand statea cu ai sai Companioni a desenat o linie dreapta in nisip, si apoi de la acea linie a inceput sa traseze alte linii aratand desenul ca un copac ramificat. Atunci cand Companionii l-au intrebat ce reprezinta acel desen, el a aratat spre acele ramuri si a zis: “Ele reprezinta diferitele cai de ratacire in aceasta viata.” A continuat prin a spune: “Ca la inceputul fiecarei cai de ratacire este un Sheytan care ii invita pe oameni la acea cale.” Dupa aceea a aratat spre linia dreapta din mijloc si a spus ca: “Aceasta reprezinta calea Lui Allah.” Atunci cand Companionii au cerut mai multe clarificari el le-a spus ca aceasta este calea lui si a recitat urmatoarea Ayah:

“Si acesta este drumul Meu drept! Deci urmati-l si nu urmati cãile care vã abat de la drumul Lui!" Acestea vi le-a poruncit; poate cã voi veti fi cu fricã!” [Surah Al-An’aam, Ayah 153]

(Relatat de Ibn Mas’ood si colectat de An- Nasaa’ee, Ahmad si Ad-Daarimee. Autentificat de Albanee in Sharh as- Sunnah, vol. 1, pg. 13, nr. 17)

Este asadar de mare importanta ca tawheedul sa fie clar inteles asa cum a fost el inteles de Profet (sallallahu aleihi wa sallam) si inteles de catre Companionii sai (radiallahu anhum), sau altfel foarte usor ne putem trezi ca ne aflam pe una din caile deviante in timp ce pretindem Tawheed, ne rugam, platim zakat, postim si facem Hajj. Allah (subhanu wa Ta’ala) e evidentiat acest punct in
Sfantul Coran in urmatoarea Ayah:

“Iar cei mai multi dintre ei nu cred în Allah, fãrã sã-I facã Lui asociati!” [Surah Yusuf, Ayah 106]

NOTA
4 Mu’tazilah – este o scoala filozofica rationalista intemeiata in perioada Umayyad (inceputul secolului al-VIII-lea AC) de catre Waasil ibn ‘Ataa and ‘Amr ibn ‘Ubayd. A inceput sa castige conducere peste statul ‘Abbaasid dupa 100 de ani ai a coninuat sa influenteze gandirea islamica pana in secolul al-XII-lea.

Ultima editare efectuata de catre umm omar in Lun Iun 06, 2011 9:32 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: TAWHEED.......   Lun Iun 06, 2011 9:31 am

Cele 3 categorii de Tawheed sunt numite dupa urmatoarele denumiri:

1. Tawheed ar-Ruboobeeyah: literlamente inseamna “Mentinerea Unicitatii Suveranitatii Lui Allah” Adica sa afirmi ca Allah este Unul, fara nici un partener in ceea ce priveste suveranitatea Lui.

2. Tawheed al-Asmaa’ was-Sifaat: : literlamente inseamna “Mentinerea Unitatii Numelor si Atributelor Lui Allah.” Adica sa afirmi ca sunt incomparabile si unice.

3. Tawheed al-‘Ibaadah: literlamente inseamna “Sa afirmi ca Allah este Singurul care are dreptul sa fie Adorat.”

Divizarea Tawheedului in componenetele sale nu a fost facuta de Profet (sallallahu aleihi wa sallam) si nici de catre Companionii sai (radiallahu anhum) pentru ca nu era necesitatea de a analiza acest pricipiu de baza al Credintei, in asa maniera. Totusi bazele acestor componente sunt toate derivate din Versetele Coranului si din explicatiile Hadeeth-urilor Profetului (sallallahu alehi wa sallam) si din explicatiile companionilor asa cum va iesi la iveala cand fiecare categorie fa vi expusa si explicata mai pe larg. Necesitatea pentru aceasta analiza amanuntita a Tawheedului s-a ridicat dupa ce Islamul s-a raspandit in Egipt, Bizant, Persia si India. Si a absorit cultura si traditiile acestor regiuni. Este normal sa ne asteptam ca in momentul in care acesti oameni au trecut la Islam, ei au adus niste ramasite din credintele lor anterioare. Cand unii dintre acesti noi musulmani au inceput sa isi exprime oral sau in scris ideile lor filozofice despre Dumnezeu au aparut confuziile, datorita carora simpla credinta in monoteism a Islamului a inceput sa fie amenintata. Au fost si altii care public au acceptat Islamul dar in secret duceau o munca avida in incercarea de a distruge aceasta religie din interiorul ei; si asta datorita faptului ca nu se puteau impotrivi militar. Acest grup a inceput a propaga activ printre masele musulmanilor idei distorsionate despre Allah cu intentia de a distruge primul pilar al credintei (Iemaan) si o data cu el si Islamul.

Primii califi si guvernatorii lor erau foarte aproape principiile Islamice si constiinta maselor era foarte ridicata in prezenta Companionilor Profetului (sallallahu aleihi wa sallam) si a elevilor lor. Prin urmare cererea eliminarii ereticilor a primit imediat raspuns de la conducatori. In contrast cu acei califi din perioada Ummayad care erau corupti si putin le pasa de problemele religioase. De asemeni masele erau si ele mai putin constiente din punct de vedere Islamic, devenit astfel mlt mai susceptibili la tot felul de idei deviante. Cu cat crestea numarul de oameni care au imbratisat Islamul sub cei din Umayyad, si invataturile acestor noi musulmani erau tot mai mult absorbite de catre Islam, executiile apostatilor nu mai era folosita pentru oprirea cresterii fluxului de erezie. Aceasta sarcina a cazut pe umerii invatatilor musulmani din acea perioada care s-au opus acestei provocari mai mult intelectual. In mod sistematic s-au opus acestor folozofii si crezuri straine de Islam prin a le categoriza si a le contrazice cu principii deduse din Coran si din Sunnah Profetului (sallallahu aleihi wa sallam). Din aceasta necesitate de aparare a luat nastere stiinta Tawheedului cu toate aceste categorii si component précis definite. De aceea toate categoriile de Tawheed sunt studiate separat si cu mai detaliat, nu trebuie uitat ca fiecare din ele este parte dintrun intreg, care este baza unui intreg si mai mare, Islamul insusi.

INSHAALLAH VOM CONTINUA.....
Sus In jos
latifah
Membru niv. 2
Membru niv. 2

anul convertirii anul convertirii : 2011
feminin Capricorn Bivol
Data nasterii Data nasterii : 24/12/1985
Varsta Varsta : 31
Data de inscriere Data de inscriere : 05/02/2011
Localizare Localizare : chisinau
Ocupatie Ocupatie : marketing
Stare de spirit Stare de spirit : cu sperante de viitor
Mesaje Mesaje : 36

MesajSubiect: prvind taweed   Lun Iul 04, 2011 9:55 am

Salam aleykum dragele mele

Eu am inceput de citeva saptamini cursuri online de studiere a islamului. Cine cunoaste destul engleza poate sa acceseze site-ul http://www.islamiconlineuniversity.com/ cursirile sunt pe module iar modulele pe teme. La fiecare tema este material video, audio si text iar la sfirsit dai un test ca sa iti poti evalua cunostintele luate penntru fiecare tema. La sfirstul cursului vei primi o diploma de studii online si nivelul de reusita (conform rezultatelor de la teste). Eu is abea la inceput legat de TAWEED
Sus In jos
http://beingnewmuslim.blogspot.com/
Selma Nuran
Admin
Admin

anul convertirii anul convertirii : 2010
feminin Capricorn Tigru
Data nasterii Data nasterii : 18/01/1987
Varsta Varsta : 30
Data de inscriere Data de inscriere : 29/08/2010
Localizare Localizare : CHİŞİNAU
Ocupatie Ocupatie : sotie şi mamica fericita elhamdullillah
Stare de spirit Stare de spirit : elhamdullillah
Mesaje Mesaje : 908

MesajSubiect: Re: TAWHEED.......   Mar Iul 05, 2011 2:29 am

ce bravo estı... e foarte bıne sa ınvetı ıslamul..şi eu gasısem ceva de genul dar era cu banı....
insa sa nu uitam ca islamul in primul e rınd e practica...trebuie sal TRAİM nu doar sa-l invatam..
cunoştintele nu inlocuesc practica ci doar o completeaza...inşallah sa iei diploma...poate facem şi noi cursurile
Sus In jos
http://musulmanmd.blogspot.com
latifah
Membru niv. 2
Membru niv. 2

anul convertirii anul convertirii : 2011
feminin Capricorn Bivol
Data nasterii Data nasterii : 24/12/1985
Varsta Varsta : 31
Data de inscriere Data de inscriere : 05/02/2011
Localizare Localizare : chisinau
Ocupatie Ocupatie : marketing
Stare de spirit Stare de spirit : cu sperante de viitor
Mesaje Mesaje : 36

MesajSubiect: Re: TAWHEED.......   Mar Iul 05, 2011 2:33 am

ai dreptate surioara insa eu am o manie legat de partea cu teorie trebuie sa inteleg de la A la Z. Dar legat de practica inshallah si cu sustinerea voastra o sa fie tot mai bine si mai bine
Sus In jos
http://beingnewmuslim.blogspot.com/
Selma Nuran
Admin
Admin

anul convertirii anul convertirii : 2010
feminin Capricorn Tigru
Data nasterii Data nasterii : 18/01/1987
Varsta Varsta : 30
Data de inscriere Data de inscriere : 29/08/2010
Localizare Localizare : CHİŞİNAU
Ocupatie Ocupatie : sotie şi mamica fericita elhamdullillah
Stare de spirit Stare de spirit : elhamdullillah
Mesaje Mesaje : 908

MesajSubiect: Re: TAWHEED.......   Mar Iul 05, 2011 3:18 am

inşallah
Sus In jos
http://musulmanmd.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TAWHEED.......   

Sus In jos

TAWHEED.......
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova :: İSLAM :: İslam. Bazele religiei si influenta ei asupra omenirii!-
Mergi direct la: