Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova

pentru femeile muslim din R. Moldova şi din toata lumea :)

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareInregistrareConectare
BİNE ATİ VENİT PE FORUMUL DESTİNAT EXCLUİV FEMEİLOR femeimusulmane.md!!
Mevlid Kandili, 12-13 Ocak Pazar-Pazartesi Üç Ayların Başlangıcı, 30 Nisan Çarşamba:::::::::Regâib Kandili, 01-02 Mayıs Perşembe-Cuma:::::::::Mi’râc Kandili, 25-26 Mayıs Pazar-Pazartesi:::::::::Berât Kandili, 12-13 Haziran Perşembe-Cuma::::::::Ramazân’ı Şerif Başlangıcı, 28 Haziran Cumartesi:::::::::Kadir Gecesi, 23-24 Temmuz Çarşamba-Perşembe:::::::::Ramazan Bayramı 1. Gün, 28 Temmuz Pazartesi::::::::::Ramazan Bayramı 2. Gün, 29 Temmuz Salı Ramazan Bayramı::::::::::3. Gün, 30 Temmuz Çarşamba:::::::::Arefe, 03 Ekim Cuma Kurban Bayramı:::::::::1. Gün, 04 Ekim Cumartesi::::::::Kurban Bayramı 2. Gün, 05 Ekim Pazar:::::::Kurban Bayramı 3. Gün, 06 Ekim Pazartesi::::::::Kurban Bayramı 4. Gün, 07 Ekim Salı:::::::::Hicrî Yılbaşı, 25 Ekim Cumartesi::::::::Aşûre Günü, 03 Kasım Pazartesi
TREBUİE DE CİTİT
Cum tinem postul la Ramadan. İndicatii practice. POSTUL Şİ TİPURİLE DE POST Gusul abdest pe paşi ABDEST PE PAŞİ Cum facem namaz Separatoare pentru infrumusetarea mesajelor!
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» O porunca importanta: Rugaciunea
Sam Dec 27, 2014 3:53 pm Scris de Sevde

» Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:
Sam Dec 27, 2014 3:46 pm Scris de Sevde

» citatul zilei!
Lun Dec 22, 2014 2:50 pm Scris de Kagome San

» İnforatii despre haj si umre!!!
Joi Iun 19, 2014 3:04 pm Scris de marianna

» Cum ne rugam in Noaptea Beraat(noaptea iertarii)
Joi Iun 12, 2014 10:03 am Scris de marianna

» NOAPTEA DE BERAAT
Sam Mai 31, 2014 1:07 am Scris de Selma Nuran

» Bucataria turceasca! si nu numai!
Mier Mai 21, 2014 6:36 am Scris de Selma Nuran

» Rochii de mireasa
Lun Mai 19, 2014 7:06 am Scris de Kagome San

» Modele de a purta hijabul
Lun Mai 19, 2014 6:58 am Scris de Kagome San

» Calendar islamic 2014
Joi Mai 15, 2014 7:12 am Scris de Selma Nuran

» Falafel Chiftele de naut
Joi Mai 15, 2014 7:11 am Scris de Selma Nuran

» Legile forumului!!!!!!!!!!
Joi Mai 15, 2014 7:09 am Scris de Selma Nuran

» Postul(oruci). Tipurile de post
Lun Mar 24, 2014 2:23 am Scris de Selma Nuran

» Ce simțim atunci când murim?
Mier Mar 19, 2014 11:21 pm Scris de Selma Nuran

»  Citate de Dschalal ad-Din Muhammad Rumi mai numit si Mevlana
Mar Mar 18, 2014 2:03 am Scris de Sevde

» femeia musulmana moderna
Lun Mar 03, 2014 10:05 am Scris de Selma Nuran

» Care este motivul pentru care au fost creaţi oamenii?
Vin Feb 21, 2014 10:23 pm Scris de Selma Nuran

» Avem voie musulmanii sa sarbatoreasca Craciunul şi Anul nou? Hadisuri la aceasta tema.
Sam Feb 01, 2014 12:09 pm Scris de Vizitator

» Numerele in Araba
Sam Feb 01, 2014 7:49 am Scris de Vizitator

» FECIOARA MARIA,O FEMEIE EXEMPLARA (Allah fie multumit de ea)
Lun Dec 23, 2013 2:20 pm Scris de Sevde

Top postatori
Selma Nuran (908)

marianna (126)

Ilynka (76)

~Noor İslam~ (61)

Sevde (36)

latifah (36)

umabudi(tatiana) (22)

Noora (19)

Elif (14)

um fagir-din harat (13)

METEO COUNTER
Сектор Чентру 
KUR'AN flash in araba RECİTARİ DİN KURAN in toate limbile Carti islamice prin poşta descarca carti islamice Menzil İLAHİİ Afla directia Kiblei in localitatea ta!!! Timpul de rugaciune in Chişinau Chişinau ezan saati
Cine este conectat?
In total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 118, Lun Iul 31, 2017 6:57 pm

Distribuiţi | 

Nasterea lui Muhammed(s.a.v.) si cei 40 ani inaintea revelatiei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
marianna
Vip Membru
Vip Membru

anul convertirii anul convertirii : 2011
feminin Fecioara Capra
Data nasterii Data nasterii : 21/09/1991
Varsta Varsta : 26
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare Localizare : Romania . Targu-Mures
Ocupatie Ocupatie : studenta .Universitatea de medicina
Mesaje Mesaje : 126

MesajSubiect: Nasterea lui Muhammed(s.a.v.) si cei 40 ani inaintea revelatiei   Mar Iun 07, 2011 11:08 am

Nasterea sa
Conducãtorul Profeþilor, Muhammed - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã, s-a nãscut în sânul familiei Hasim din Mekka, într-o dimineaþã de luni, nouã Rabi’ul Auual, în acelasi an cu "evenimentul elefantului" si în al patruzecilea an de domnie al lui Chosroes (Kisra), adicã pe 22 aprilie 571 e.n., potrivit învãtatului Muhammed Sulaiman Al-Mansourpuri si astrologului Mahmud Pasa. Ibn Sa'd a relatat cã mama lui Muhammed a spus: “Când el s-a nãscut, o luminã s-a ivit din vintrele mele si a luminat palatele din vechea Sirie.” Ahmad a relatat cã Arbadh bin Sariia a spus un lucru similar cu acesta. S-a mai relatat, dar, în mod controversat, cã semne prevestitoare însemnate i-au însotit nasterea: paisprezece galerii din palatul lui Chosroes (Kisra) s-au crãpat si s-au dãrâmat, focul sacru al magienilor s-a stins si câteva biserici de lângã lacul Saua au cedat din temelii si s-au prãbusit. Mama sa a trimis imediat pe cineva sã-l anunte pe bunicul lui, ‘Abdul-Muttalib, despre fericitul eveniment. El a venit fericit la ea, a purtat copilul la Al-Ka'ba, s-a rugat lui Allah si I-a mulþumit. ‘Abdul-Muttalib l-a numit pe copil Muhammed, un nume care pe atunci nu era obisnuit printre arabi. I-a fãcut circumcizie în a saptea zi, dupã obiceiul arabilor. Prima femeie care l-a alãptat, dupã mama lui, a fost Thuieba, roaba lui Abu Lahab, simultan cu fiul ei, Masru. Ea îi alãptase mai înainte pe Hamza bin ‘Abdul-Muttalib si mai târziu pe Abu Salama bin ‘Abd Al-Asad Al-Makhzumi.

Copilãria
Era un obicei general printre arabii care trãiau în orase sã-si trimitã copiii la doicile beduine, pentru ca ei sã poatã creste în împrejurimile libere si sãnãtoase ale desertului, unde-si puteau dezvolta un organism robust si puteau dobândi limbajul si manierele alese ale beduinilor, care erau
cunoscuti pentru puritatea limbajului si pentru faptul cã nu aveau acele vicii care apar de obicei în societãtile sedentare. Profetul - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - a fost mai târziu încredinþat Halimei, fiica lui Abu Zuaib din neamul Sa’d bin Bakr. Sotul ei era Al-Harith bin ‘Abdul ‘Uzza, numit si Abu Kabsa, din acelasi trib. Muhammed - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - a avut numerosi frati si surori de lapte: ‘Abdullah bin Al-Harith; Anisa, fiica lui Harith; Hudhafa sau Judhama, fiica lui Al-Harith (cunoscutã ca As-Saima si care avea grijã de Profet - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã); Abu Sufian bin Al-Harith bin ‘Abdul-Muttalib, vãrul Profetului. Hamza bin ‘Abdul- Muttalib, unchiul Profetului, a fost alãptat tot de cele douã doici, Thuieba si Halima As-Sa’diia, care l-au alãptat si pe Profet - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã. Traditiile relateazã într-un mod încântãtor cum Halima si întreaga ei familie au fost favorizate de noroc pe toatã perioada cât copilul Muhammed - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - s-a aflat în grija ei. Ibn Ishaq afirmã cã Halima povestea cum ea împreunã cu soþul ei si cu un copil sugar au plecat din satul ei, întovãrãsiti de câteva femei din acelasi clan, în cãutare de copii pentru alãptat. Ea spunea: "Era un an de secetã si foamete si nu aveam ce mânca. Eu cãlãream pe o mãgãritã maronie. Mai aveam cu noi si o cãmilã-femelã bãtrânã. Pe Allah, nu puteam obtine nici un strop de lapte. Nu am putut închide ochii toatã noaptea din cauza copilului care plângea încontinuu de foame. Nu aveam destul lapte la sân si nici cãmila nu avea cu ce sã-l hrãneascã. Ne rugam încontinuu sã plouã si sã fim usurati de griji. Dupã un drum lung am ajuns la Mekka si am început sã cãutãm copii de alãptat. Nici una dintre femeile care erau cu mine nu l-a acceptat pe Mesagerul lui Allah - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã. De îndatã ce li se spunea cã era orfan, ele îl refuzau. Noi aveam o idee fixã desprerecompensa pe care am primi-o de la tatãl copilului. Un orfan! Ce ar putea bunicul si mama lui sã facã? Asa cã l-am dispretuit din aceastã cauzã. Fiecare femeie care venise cu mine a primit un sugar si, când eram pe punct de plecare, eu i-am spus sotului meu: “Pe Allah, nu-mi place sã mã întorc cu celelalte femei, fãrã nici un copil. Ar trebui sã merg la orfanul acela si sã-l iau.” El a spus: “Nu vãd nici un rãu în asta si poate cã Allah ne va binecuvânta prin el.” Asa cã am mers si l-am luat fiindcã nu mai era practic nici o alternativã pentru mine, decât sã-l iau. Când l-am luat în braþe si m-am întors la locul meu, l-am pus la sân si, spre marea mea surprizã, laptele a curs din abundenþã. El a supt dupã pofta inimii si la fel a fãcut si fratele lui de lapte, dupã care au adormit amândoi, desi copilul meu nu putuse sã adoarmã cu o noapte înainte. Sotul meu s-a dus atunci sã mulgã cãmila si, spre uimirea lui, a gãsit mult lapte în ugerul ei. El a muls-o si am bãut pe sãturate, apoi ne-am bucurat de un somn adânc pe tot parcursul nopþii. În dimineaþa urmãtoare, sotul meu a spus: “Pe Allah! Halima, trebuie sã întelegi cã ai avut sansa sã gãsesti un copil binecuvântat.” Si eu am rãspuns: “Din mila lui Allah, sper cã asa este.” Traditia explicã detaliat cã pe drumul cãlãtoriei de întoarcere a Halimei si pe toatã perioada cât Profetul - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - a stat cu ea, viata ei a fost înconjuratã de o aureolã norocoasã. Mãgãrita pe care ea o cãlãrea când a mers la Mekka era slabã si aproape deselatã, dar, cu toate acestea, ea s-a înzdrãvenit si au putut cãlãtori mai repede, spre marea uimire a tovarãsilor de cãlãtorie ai Halimei. Când au ajuns la taberele de pe teritoriul clanului Sa’d, ei au descoperit cã roata norocului se întorsese în favoarea lor. Pe pãmântul pustiu a rãsãrit o vegetaþie luxuriantã si animalele s-au întors la ei multumite si pline de lapte. Muhammed - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - a stat cu Halima timp de doi ani pânã a fost întãrcat, dupã cum povestea Halima: "Atunci l-am dus înapoi la mama lui, dar am rugat-o cinstit sã-l mai lase sã stea cu noi, ca sã putem beneficia de norocul si de binecuvântãrile pe care el ni le adusese. Am insistat în rugãmintea noastrã, sustinând-o si prin faptul cã eram îngrijorati cã pruncul ar putea lua un anumit microb care se rãspândea în Mekka. Într-un sfârsit, dorinta ne-a fost îndeplinitã si Profetul - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - a mai rãmas cu noi, pânã la vârsta de patru-cinci ani." Dupã relatãrile lui Anas în "Sahih Muslim", atunci a coborât îngerul Gavriil, i-a deschis pieptul si i-a scos inima. Din ea a extras un cheag de sânge si a spus: “Aceasta a fost partea lui Satan din tine.” Si atunci i-a spãlat inima cu apã din Zamzam, dintr-un vas de aur. Dupã aceea, inima a fost închisã si pusã la locul ei. Bãietii si prietenii lui de joacã au alergat spre mama lui, de fapt la doica sa, si au spus: “Într-adevãr, Muhammed a fost omorât”. Ei au alergat cu totii spre el si l-au gãsit sãnãtos, doar cã era palid la fatã.
Înapoi la iubitoarea sa mamã
Dupã aceastã întâmplare, Halima era îngrijoratã pentru bãiat si l-a înapoiat mamei lui, cu care el a rãmas pânã la vârsta de sase ani. Din respect pentru memoria sotului ei mort, Amina a hotãrât sã-i viziteze mormântul în Yathrib (Medina). Ea a planificat sã facã un drum de 500 de kilometri, împreunã cu copilul ei orfan, o servitoare, Umm Aiman, si socrul ei, ‘Abdul-Muttalib. Ea a petrecut acolo o lunã de zile dupã care s-a hotãrât sã se întoarcã la Mekka. Pe drumul dintre Mekka si Medina, în Abua, ea s-a îmbolnãvit grav si a murit. La milostivul sãu bunic ‘Abdul-Muttalib a adus bãiatul la Mekka. El avea sentimente calde fatã de nepotul sãu orfan, al cãrui necaz recent (moartea mamei) se adãugase la durerile trecutului. ‘Abdul-Muttalib era mai iubitor cu nepotul sãu decât cu proprii sãi copii. El nu a lãsat niciodatã bãiatul pradã singurãtãtii, preferându-l propriilor sãi copii. Ibn Hisam a povestit cã la umbra Al-Ka'ba a fost pusã o saltea pentru ‘Abdul-Muttalib. Din respect fatã de tatãl lor, copiii sãi sedeau în jurul acestei saltele, în timp ce Muhammed - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - sedea pe ea. Unchii sãi îl luau de acolo, dar ‘Abdul-Muttalib le spunea: “Lãsati-mi nepotul. Jur pe Allah, cã acest bãiat va avea o pozitie însemnatã.” El îl aseza pe bãiat pe salteaua lui, îl mângâia pe spate si era întotdeauna multumit de ceea ce fãcea acesta. Când Muhammed - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - a împlinit opt ani, douã luni si zece zile, bunicul sãu, ‘Abdul-Muttalib, a murit în Mekka. Sarcina de a avea grijã de Profet a revenit unchiului sãu, Abu Talib, fratele tatãlui Profetului. Abu Talib si-a fãcut datoria fatã de nepotul sãu în cel mai bun mod posibil. L-a crescut împreunã cu copiii sãi si a fost preferatul lui. Bãiatul era singurul pe care Abu Talib l-a tratat cu mare respect si cu o înaltã stimã. Timp de patruzeci de ani, Abu Talib si-a iubit nepotul si i-a acordat toatã protectia si sprijinul sãu. Relatiile lui cu ceilalti erau determinate de modul în care acestia îl tratau pe Profet - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã. Ibn ‘Asakir a relatat, cu consimþãmântul lui Jalhama bin ‘Arfuta: ”Am venit la Mekka într-un an secetos si atunci tribul Qurais a spus: "O Abu Talib, vegetatia de pe vale s-a uscat si copiii sunt flãmânzi. Sã ne rugãm pentru ploaie!" Abu Talib a mers la Al-Ka'ba, însotit de un bãietel frumos ca soarele. Abu Talib si bãiatul au stat lângã zidul Al-Ka'ba si s-au rugat pentru ploaie. Imediat, norii s-au îngrãmãdit din toate pãrtile si ploaia a început sã cadã torential, pâraiele sã curgã, iar plantele au crescut atât în oras, cât si în afara acestuia.
Bahira, cãlugãrul
Când Mesagerul lui Allah - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - a împlinit doisprezece ani, a plecat cu unchiul sãu, Abu Talib, într-o cãlãtorie de afaceri în vechea Sirie. Când au ajuns la Busra (localitate din vecinãtatea Huran-ului care în timpul dominatiei romane a fãcut parte din vechea Sirie) au întâlnit un cãlugãr numit Bahira (pe numele sãu adevãrat Georges), care le-a arãtat multã bunãtate si i-a ospetit cu dãrnicie, cu toate cã pânã în acel moment nu avusese obiceiul de a primi ospeti. L-a recunoscut destul de repede pe Profet - Allah sã-l binecuvânteze si sã-l miluiascã - si, în timp ce-i lua mâna, a spus: “Acesta este cel mai nobil dintre oameni. Allah îl va trimite cu un Mesaj, care va fi o milostenie pentru toate fiintele”. Abu Talib l-a întrebat: “Cum de stii lucrul acesta?” El a rãspuns: “Când ati apãrut dinspre Aqaba, toate pietrele si copacii s-au închinat si ele nu fac asta niciodatã, decât în fata unui Profet. Îl mai pot recunoaste si dupã sigiliul Profetiei, aflat mai jos de umãrul lui, având forma unui mãr. Am învãtat aceasta din cãrtile noastre.” De frica evreilor, cãlugãrul i-a mai cerut lui Abu Talib sã trimitã bãiatul înapoi la Mekka si sã nu-l ducã în Siria. Abu Talib l-a ascultat si l-a trimis la Mekka, împreunã cu câtiva dintre servitorii sãi.
Sus In jos

Nasterea lui Muhammed(s.a.v.) si cei 40 ani inaintea revelatiei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova :: İSLAM :: Profetul nostru - Hz Muhammed (s.a.v) :: Biografia Nobilului Profet(s.a.v.)-
Mergi direct la: