Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova

pentru femeile muslim din R. Moldova şi din toata lumea :)

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareInregistrareConectare
BİNE ATİ VENİT PE FORUMUL DESTİNAT EXCLUİV FEMEİLOR femeimusulmane.md!!
Mevlid Kandili, 12-13 Ocak Pazar-Pazartesi Üç Ayların Başlangıcı, 30 Nisan Çarşamba:::::::::Regâib Kandili, 01-02 Mayıs Perşembe-Cuma:::::::::Mi’râc Kandili, 25-26 Mayıs Pazar-Pazartesi:::::::::Berât Kandili, 12-13 Haziran Perşembe-Cuma::::::::Ramazân’ı Şerif Başlangıcı, 28 Haziran Cumartesi:::::::::Kadir Gecesi, 23-24 Temmuz Çarşamba-Perşembe:::::::::Ramazan Bayramı 1. Gün, 28 Temmuz Pazartesi::::::::::Ramazan Bayramı 2. Gün, 29 Temmuz Salı Ramazan Bayramı::::::::::3. Gün, 30 Temmuz Çarşamba:::::::::Arefe, 03 Ekim Cuma Kurban Bayramı:::::::::1. Gün, 04 Ekim Cumartesi::::::::Kurban Bayramı 2. Gün, 05 Ekim Pazar:::::::Kurban Bayramı 3. Gün, 06 Ekim Pazartesi::::::::Kurban Bayramı 4. Gün, 07 Ekim Salı:::::::::Hicrî Yılbaşı, 25 Ekim Cumartesi::::::::Aşûre Günü, 03 Kasım Pazartesi
TREBUİE DE CİTİT
Cum tinem postul la Ramadan. İndicatii practice. POSTUL Şİ TİPURİLE DE POST Gusul abdest pe paşi ABDEST PE PAŞİ Cum facem namaz Separatoare pentru infrumusetarea mesajelor!
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» O porunca importanta: Rugaciunea
Sam Dec 27, 2014 3:53 pm Scris de Sevde

» Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:
Sam Dec 27, 2014 3:46 pm Scris de Sevde

» citatul zilei!
Lun Dec 22, 2014 2:50 pm Scris de Kagome San

» İnforatii despre haj si umre!!!
Joi Iun 19, 2014 3:04 pm Scris de marianna

» Cum ne rugam in Noaptea Beraat(noaptea iertarii)
Joi Iun 12, 2014 10:03 am Scris de marianna

» NOAPTEA DE BERAAT
Sam Mai 31, 2014 1:07 am Scris de Selma Nuran

» Bucataria turceasca! si nu numai!
Mier Mai 21, 2014 6:36 am Scris de Selma Nuran

» Rochii de mireasa
Lun Mai 19, 2014 7:06 am Scris de Kagome San

» Modele de a purta hijabul
Lun Mai 19, 2014 6:58 am Scris de Kagome San

» Calendar islamic 2014
Joi Mai 15, 2014 7:12 am Scris de Selma Nuran

» Falafel Chiftele de naut
Joi Mai 15, 2014 7:11 am Scris de Selma Nuran

» Legile forumului!!!!!!!!!!
Joi Mai 15, 2014 7:09 am Scris de Selma Nuran

» Postul(oruci). Tipurile de post
Lun Mar 24, 2014 2:23 am Scris de Selma Nuran

» Ce simțim atunci când murim?
Mier Mar 19, 2014 11:21 pm Scris de Selma Nuran

»  Citate de Dschalal ad-Din Muhammad Rumi mai numit si Mevlana
Mar Mar 18, 2014 2:03 am Scris de Sevde

» femeia musulmana moderna
Lun Mar 03, 2014 10:05 am Scris de Selma Nuran

» Care este motivul pentru care au fost creaţi oamenii?
Vin Feb 21, 2014 10:23 pm Scris de Selma Nuran

» Avem voie musulmanii sa sarbatoreasca Craciunul şi Anul nou? Hadisuri la aceasta tema.
Sam Feb 01, 2014 12:09 pm Scris de Vizitator

» Numerele in Araba
Sam Feb 01, 2014 7:49 am Scris de Vizitator

» FECIOARA MARIA,O FEMEIE EXEMPLARA (Allah fie multumit de ea)
Lun Dec 23, 2013 2:20 pm Scris de Sevde

Top postatori
Selma Nuran (908)

marianna (126)

Ilynka (76)

~Noor İslam~ (61)

Sevde (36)

latifah (36)

umabudi(tatiana) (22)

Noora (19)

Elif (14)

um fagir-din harat (13)

METEO COUNTER
Сектор Чентру 
KUR'AN flash in araba RECİTARİ DİN KURAN in toate limbile Carti islamice prin poşta descarca carti islamice Menzil İLAHİİ Afla directia Kiblei in localitatea ta!!! Timpul de rugaciune in Chişinau Chişinau ezan saati
Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 118, Lun Iul 31, 2017 6:57 pm

Distribuiţi | 

O porunca importanta: Rugaciunea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
marianna
Vip Membru
Vip Membru

anul convertirii anul convertirii : 2011
feminin Fecioara Capra
Data nasterii Data nasterii : 21/09/1991
Varsta Varsta : 25
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2011
Localizare Localizare : Romania . Targu-Mures
Ocupatie Ocupatie : studenta .Universitatea de medicina
Mesaje Mesaje : 126

MesajSubiect: O porunca importanta: Rugaciunea   Mier Iun 08, 2011 2:54 am

Încă de pe vremea lui Adam (Allah să-l aibă în mila Sa!), în toate religiile există, într-un fel sau altul, rugăciunea. Allah Preaînaltul a poruncit credincioşilor musulmani, practicarea obligatorie a rugăciunilor (nu practicarea rugăciunii este condiţia, pilonul de bază al islamului, ci credinţa în faptul că acesta este obligatoriu). Rugăciunea este pilonul credinţei. Practicarea neîntreruptă, corectă şi completă a rugăciunii reprezintă înălţarea edificiului religiei islamice şi menţinerea ei în picioare. Cine nu practică rugăciunea, acela contribuie la dărâmarea acestui edificiu. Profetul nostru (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a spus: “Capul religiei noastre este rugăciunea”. Aşa cum omul nu poate exista fără cap, tot aşa nici religia nu poate exista fără rugăciune. După mărturia de credinţă, care este condiţia necesară aderării la Islam, rugăciunea este cel de al doilea pilon, stâlp de bază poruncit de Allah. Fără îndoială că Allah Preaînaltul a poruncit rugăciunea ca o îndatorire obligatorie, numai pentru ca supuşii să se roage Lui. În Coranul cel Sfânt sunt peste o sută de îndemnuri privind împlinirea rugăciunii. Într-un Hadisul autentic se menţionează:
“Allah Preaînaltul a poruncit obligativitatea practicăriirugăciunii. Allah Preaînaltul a făgăduit că îl va primi în Rai pe acela care, în cunoştinţă de cauză şi respectând ritualul, efectuează de cinci ori pe zi Rugăciunea “.

Rugăciunea este cea mai importantă faptă dintre toate cele existente în religia noastră. Într-un Hadis Autentic se menţionează că:

“Cel care nu efectuează rugăciunea nu are nici un beneficiu din faptul că este musulman”.
Într-un alt Hadis Autentic se spune că:
“Rugăciunea determină diferenţa între un musulman şi un necredincios”.
Acest lucru înseamnă că musulmanul efectuează rugăciunea pe când necredinciosul nu, iar făţarnicii uneori efectuează rugăciunea, alteori nu. Aceştia vor avea parte de cea mai aspră osândă în Iad. Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) spune: “În Ziua Judecăţii, cei care nu efectuează rugăciunea, îl vor găsi pe Allah Preaînaltul mâniat”. Prin rugăciune ajungem să înţelegem ce reprezentăm noi faţă de măreţia lui Allah Preaslăvitul. Cine realizează acest lucru este mereu dispus să facă numai bine. Inima lui este purificată de rău. Inima celui care se prezintă de cinci ori pe zi în faţa lui Allah Preaînaltul este plină de evlavie. Toate mişcările care au fost impuse pentru a fi efectuate în timpul rugăciunii au un efect binefăcător atât asupra sufletului, cât şi asupra trupului. Rugăciunile efectuate în moschee, în grup, contribuie la stabilirea unor legături trainice între inimile credincioşilor şi sporeşte respectul între aceştia. Ei înţeleg mai bine că sunt fraţi. Cei mari sunt mai miloşi, faţă de cei mici, iar aceştia din urmă sunt mai respectuoşi faţă de cei mari. Cei bogaţi vin în ajutorul celor săraci, iar cei puternici îi sprijină pe cei slabi. Cei sănătoşi îi vizitează acasă pe cei bolnavi. Musulmanii se întrec între ei ca să fie demni de vestirea din hadisul autentic:
“Acela care va sări în ajutorul fratelui său se va bucura de mărinimia şi dărnicia lui Allah Preaslăvitul”.
Rugăciunea ocroteşte oamenii de lucruri urâte, rele, nocive şi interzise. El este garanţia, zălogul pentru păcatele pe care le-au săvârşit. Într-un hadis autentic se spune:
“Rugăciunea efectuată de cinci ori pe zi este asemenea unui pârâu care curge la uşa unuia dintre voi. Dacă acela s-ar îmbăia de cinci ori pe zi, nar mai rămâne vreo urmă de murdărie pe trupul lui. Tot aşa, datorită rugăciunii făcute de cinci ori pe zi, Allah îi şterge păcatele”.
După mărturisirea că nu exista altă divinitate afară de Allah, care nu are asociat şi Muhammed (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!), este Trimisul Lui, rugăciunea este cea mai
importantă faptă. Tocmai de aceea, atunci când efectuăm rugăciunea, trebuie să ţinem cont de felul acelei rugăciuni: dacă este fard (obligatoriu), uagib (necesar), sunnet (liber) şi mustehab (dorit). Profetul nostru (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) într-un hadis autentic spune:
“O, voi ce credeţi! Rugăciunea efectuată cu respectarea neabătută a tuturor regulilor impuse este fapta cea mai scumpă în faţa Atotputernicului Allah".
Ea este tradiţia profeţilor; este lucrul cel mai iubit de către îngeri. Este esenţa cunoaşterii, raza şi lumina universului şi cerurilor. Ea dă forţă trupului. Este sursa abundenţei şi îndestulării, este prilejul prin care rugile noastre sunt primite, este protectorul nostru înaintea îngerului morţii. Ea ne luminează mormântul şi, în acelaşi timp este printre primele lucruri de care ne întreabă Munker şi Nekir (îngerii care vin la cel decedat). Atunci când va veni Sfârşitul lumii, acesta ne va fi un con de umbră protector pentru noi. Este un scut protector între noi şi focul iadului; cu el vom parcurge podul Sirat ca fulgerul. Este cheia ce deschide Raiul. Allah Preaînaltul n-a mai dat ceva mai important şi mai valoros oamenilor ca rugăciunea. Dacă ar fi existat altă pomenire mai importantă decât rugăciunea atunci, negreşit că El lar fi dat oamenilor, primul, pe acela. Şi toţi îngerii efectuează rugăciunea şi apoi se roagă pentru cei care merg pe drumul arătat de Allah Preaslăvitul. Rugăciunea este sufletul credinţei, pilonul, baza religiei, cuvântul islamului şi înălţarea credincioşilor musulmani. Este lumina cerurilor şi salvatorul nostru de focul Iadului. O, fratele meu de credinţă, uite că aşa stau lucrurile. De aceea nu-ţi cheltui timpul cu lucruri inutile. Să ştii să apreciezi însemnătatea timpului pe care îl ai la dispoziţie! Dedică-ţi timpul pentru a înfăptui cele mai bune lucruri. Iubitul nostru Profet (Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască!) a spus: “Cea mai mare nenorocire este atunci când îţi petreci timpul cu lucruri inutile, nefolositoare”. Fă-ţi rugăciunea la timpul stabilit ca să ai parte de multă răsplată. Altfel, nu te va salva regretele tardive în Ziua Judecăţii. Cine cu bună ştiinţă nu face rugăciunea la timpul stabilit şi nu are nici un fel de remuşcare pentru această faptă a sa, negreşit că acela înseamnă că îşi abandonează credinţa sau, în cazurile arătate mai sus, moare fără credinţă. Vai de soarta celor care nu numai că nu fac rugăciune, dar care nici nu vor să recunoască faptul că rugăciunea este o îndatorire obligatorie pentru fiecare musulman! Toţi învăţaţii celor patru şcoli împărtăşesc aceeaşi opinie în
ceea ce priveşte faptul că sunt păgâni (kafir) cei care nu acordă importanţă rugăciunii şi nu le recunosc ca fiind o îndatorire obligatorie pentru orice musulman. În versetul 19 din Sura Muzammil (Cel învăluit) se arată:
﴾ Aceasta este o îndemnare şi cine voieşte va urma drumul către Domnul său. ﴿
[Coran 73:19]

Sus In jos
Sevde
Membru niv. 2
Membru niv. 2

feminin Fecioara Tigru
Data nasterii Data nasterii : 28/08/1986
Varsta Varsta : 31
Data de inscriere Data de inscriere : 02/12/2010
Localizare Localizare : Chisinau
Mesaje Mesaje : 36

MesajSubiect: importanta namazului, articol   Sam Dec 27, 2014 3:53 pm

POVESTEA RUGACIUNII

BISMILLAH

Spune:”INTR-ADEVAR, RUGACIUNEA MEA, ACTELE MELE DE ADORARE, VIATA MEA SI MOARTEA MEA II APARTIN LUI ALLAH, STAPANUL LUMILOR” 2:162

A fost odata…

Profetul Ibrahim-aleihi sallam-, care impreuna cu fiul sau Ismail au construit Kaaba, prima casa de adorare de pe acest pamant si cea care avea sa devina cel mai sfant loc. Au construit acest sanctuar piatra cu piatra, si au realizat ca acest loc va deveni cel mai sfant loc pentru credinciosi ,si atunci au facut o du’a in mijlocul desertului. Care a fost aceasta du’a?

14:40< Doamne, fa ca eu sa implinesc Rugaciunea[AS-SALAT] cu sarguinta ca si o parte din urmasii mei! Si primeste ruga mea, Doamne!>

RABBI AGE’ALNI MUQIMAS-SALATI WA MIN DZURRYYATI RABBANA! WA TAQABBAL DUA’I.

El s-a rugat sa fie dintre cei care implinesc rugaciunea si de asemenea si copii sai. De asemenea aceasta du’a este foarte bine sa o rostim atat pentru noi, cat si pentru copii nostri pentru a fi dintre cei care implinesc Rugaciunea.

Dar nu numai Profetul Ibrahim-aleihi sallam-,ci toti profetii lui Allah, toti, au invatat si au constientizat importanta rugaciunii in viata lor.

Allah Subhana Wataala, I-a vorbit direct Profetului Moise-Musa-aleihi sallam- si tocmai de aceea el a fost numit KALEEMULLAH. Ce credeti ca i-a transmis Allah SWT lui Musa? Care credeti ca a fost prima porunca?

20:14< Eu sunt Allah si nu exista alta divinitate in afara de Mine! Asadar, venereaza-Ma (numai pe Mine) si implineste Rugaciunea[As-Salat] pentru pomenirea Mea.>

Prima intalnire, primul mesaj, prima porunca: Venereaza-Ma si implineste As-Salat!

Si apoi, Profetul Isus-‘Isa- aleihi sallam. Mama lui Maria- Maryam bint ‘Imran, cunoscuta ca fiind una dintre cele mai evlavioase femei din Ierusalim, cea care si-a petrecut copilaria si tineretea in adorarea lui Allah, a venit intr-o zi tinand in mainile sale un prunc nou-nascut. Toti au fost consternati de uimire si au intrebat-o: Cum ai putut sa faci una ca asta? Tu, care nu ai facut niciun rau si nici parintii tai?

Dar Allah Azza wageal i-a spus sa zica ca tine post si nu poate sa vorbeasca cu niciun om(in acele vremuri, postul insemna retinere de la vorba). Atunci Maryam, a facut semn catre pruncul din bratele sale. Iar Allah SWT cu Voia caruia se intampla miracole pe care nimeni nu le-a vazut vreodata, a facut ca acest prunc nou-nascut sa vorbeasca. Ce credeti ca a spus pruncul Isus- aleihi sallam?

19:30-31<” Eu sunt robul lui Allah! El mi-a daruit Scriptura(Ingeel) si m-a facut profet! Si El m-a binecuvantat, oriunde as fi, si mi-a poruncit Rugaciunea[As-Salat] si Dania[Az-Zakat], cat voi trai.>

Pruncul Isus ne-a vorbit noua, iar Allah i-a inspirat lui si i-a poruncit: Rugaciunea si dania [As-salat wa Zakat] cat va trai.

Continuam aceasta poveste si ajungem la Profetul Muhammad- salAllahu aleihi ea sallam, cel mai superb om care a calcat vreodata pe acest pamant. Ce ne-a transmis el, salAllahu aleihi wa sallam?

Toate poruncile Islamului le intalnim in Coran sau in declaratiile Profetului saws(hadis-uri). Toate aceste porunci i-au fost revelate de catre Allah prin intermediul ingerului Gibril-alehi sallam. Astfel, ingerul Gibril a coborat la Profet salAllahu aleihi wa sallam, cu porunca de a recita Coranul, de a posti in luna Ramadan, de a merge in pelerinaj la Kaaba, sa stam departe de pacate , etc. Ingerul Gibril- aleihi sallam- a venit cu aceste Versete, iar aceste Versete le recitam si astazi.

Exista insa o singura porunca, un stalp al Islamului, pe care Allah Sunhanahu Wataala, in loc sa-l trimita pe inger la Profet, l-a chemat pe Profet salAllahu aleihi wa sallam, la El. Cat de importanta era aceasta porunca, cat de important era mesajul ei, incat niciun inger nu a fost coborat, ci insusi Profetul saws a fost ridicat la cer?

Rasul Allah salAllahu aleihi wa sallam, a fost adus la Allah Sunhanahu Watala, care I-a vorbit direct, fara niciun intermediar, fara niciun inger la mijloc, in binecuvantata noapte AL ISRA-AL MIRAJ, in care Profetul salAllahu aleihi wa sallam, a urcat pana la al 7-lea cer alaturi de ingerul Gibril alehi sallam. Din acest punct insa, nici macar ingerul Gibril nu a mai avut permisiunea sa inainteze. Profetul Muhammad- salAllahu aleihi wa sallam a fost ridicat la Sidratul-Muntaha, care este granita finala deasupra celor sapte ceruri peste care nu mai poate trece nimeni. Nimeni nu poate sa-si inchipuie acest minunat loc. Despre acest Paradis, Profetul salAllahu aleihi wa sallam a descris ceea ce nimeni nu a mai vazut sau auzit sau a gandit vreodata.

Profetul Muhammad salAllahu aleihi wa sallam, a fost intr-un loc unde NICIO FIINTA CREATAnu a mai fost vreodata. Nicio fiinta, nici macar ingerul Gibril AS. SubhanAllah! SubhanAllah!

Luati cateva momente de pauza si reflectati! Incercati (daca puteti) sa va imaginati!

De foarte multe ori imi dau seama ca suntem inconstienti si incapabili sa realizam ce binecuvantare s-a revarsat asupra noastra – onoarea si sansa de a fi Musulmani. SubhanAllah wa Alhamdulillah wa Allahu Akbar!

Profetul nostru nobil, modelul si indrumatorul nostru, salallahu aleihi wa salam, a avut onoarea de a se intalni si a vorbi direct cu Allah Azza wageal. Si desi Allah i-a vorbit direct lui Moise-aleihi sallam pe muntele Sinai, in cel priveste pe Profetul Muhammad salAllahu aleihi wa sallam, acest lucru s-a intamplat in ceruri, la un nivel atat de inalt la care nicio alta creatie nu a ajuns vreodata.

Dar ce i-a transmis Allah SUBHANAHU Wataala? Care era acest mesaj? Ce era atat de important?

I S-A TRANSMIS SA-SI INSTRUIASCA UMMAH SA FACA RUGACIUNEA[AS-SALAT] DE 50 DE ORI PE ZI!!!

Aceasta a fost mesajul, acesta a fost motivul pentru care Rasul ALLAH a fost ridicat la ceruri pentru a avea o intrevedere privata cu Allah. Niciun inger nu a fost coborat, niciun verset nu a fost revelat, ci Allah i-a transmis in mod direct sa-si instruiasca ummah sa faca Rugaciunea de 50 de ori pe zi.

Apoi, Profetul Muhammad salAllahu aleihi wa sallam, ca un rob supus, a luat aceasta porunca, iar la intoarcere l-a intalnit pe Profetul Moise aleihi sallam, in al 6-lea cer care l-a intrebat: Ce ti-a poruncit Allah pentru ummah ta? Atunci el, salAllahu aleihi wa sallam, a raspuns: Sa se roage de 50 ori pe zi. Atunci Moise, i-a spus: ‘Am avut mai multa experienta cu oamenii si mai mult, am avut de-a face cu Bani Israil. Ummah ta nu va putea niciodata sa se roage de 50 ori pe zi. Du-te la Allah si roaga-L sa mai reduca din ele’. Si astfel a inceput o serie de “du-te/ vino”, iar de la 50 s-au redus la 45, apoi 40, samd, pana cand au ramas doar 5 rugaciuni. Allah SWT a spus la final:’ sunt 5 , dar vor fi ca 50’. Adica, vor face 5 rugaciuni pe zi, iar rasplata va fi cat pentru 50 de rugaciuni.

Creatorul cerurilor si al miliardelor de galaxii si al pamantului, I-a daruit nobilului Sau Profet salAllahu aleihi wa sallam, o mare binecuvantare pentru ummah sa pana in Ziua Judecatii. Aceasta binecuvantare permite fiecarui credincios sa fie conectat la Domnul Sau, sa-L invoce pe El, sa se planga de necazurile lui Stapanului Sau in orice moment, sa se destainuie Lui, iar acest minunat dar, este SALAH. Ea reprezinta ascensiunea sufletului fiecarui musulman, este portia lui de liniste, de impacare, de stare de bine, de eliberare. Este cel mai bun tratament pentru suflet.

Se naste acum o alta intrebare. Care a fost motivul pentru care Allah Subhanahu Wataala i-a porucit Profetului salAllahu aleihi wa sallam, sa-si instruiasca comunitatea sa implineasca Rugaciunea de 50 de ori pe zi, stiind ca vor ramane doar 5? Allah stia acest lucru, face parte din Stiinta Sa. Dar care a fost intelepciunea?

Unii dintre scolari au spus ca motivul este acela de a ilustra ca nu exista un alt scop in viata noastra in afara de Salat. Este ca si cum Allah ne-ar spune: “V-am creat, ca sa faceti Rugaciunea.”

Doar daca ne imaginam, cum ar fi fost sa ne rugam de 50 de ori pe zi. Ar fi insemnat sa ne rugam la aproximativ fiecare 15, 20 de minute. Toata viata noastra nu ar fi fost altceva decat Rugaciunea, si nu ar fi fost decat explicatia versetului: “Nu i-am creat pe djini si pe oameni decat ca sa Ma adore.”. Ar fi fost exemplificarea acestui verset in fapte. Acesta este motivul pentru care au fost creati fii lui Adam , acela de a-L adora pe Allah, iar cel mai bun si cel mai iubit fel de adorare, este SALAT.

Aceasta este una dintre intelepciunile pentru care Allah a legiferat cincizeci de Rugaciuni si apoi a lasat doar cinci. Amintiti-va si sa NU uitati niciodata acest lucru!!

Frati si surori in Islam! Sa nu neglijati si sa nu subestimati niciodata Rugaciunea!

Cat de multe sunt versetele, cat de multe sunt hadis-urile care ne poruncesc noua Rugaciunea. Dar Allah SWT nu ne-a spus noua doar :”SALLU”!, adica “Rugati-va”! Ne-a spus mai mult: WA AQEEMUS-SALLAH; IQAMATIS-SALLAH- aceasta este ccea ce ne-a transmis noua , nu doar “SALLU”, care inseamna doar “RUGATI-VA”. IQAMATUS-SALAH este un concept mult mai inalt decat SALLU, inseamna sa implinesti Rugaciunea asa cum trebuie, la timpul ei, sa indeplinesti conditiile, sa ai khushoo, care din punct de vedere lingvistic este sentimentul de intensa adorare, respect, veneratie, umilinta, supunere; si ideal ar fi sa reusesti pentru cateva minute cat dureaza o Rugaciune, sa te rupi de aceasta lume si sa-ti lasi gandurile si grijile lumesti in spate. Stiu ca acest lucru este un ideal, insa sa nu disperam, initial este necesar sa ne dorim acest lucru, apoi sa incercam sa obtinem aceasta concentrare si nu in ultimul rand sa-I cerem ajutorul lui Allah( du’a). Sfatul meu pentru cei care mi-l cer in general este: du’a. Du’a pentru orice! Si legat de du’a, increderea totala in Allah-TAWAKUL ALLAH. .

23:1-2< Fara indoiala ca izbandesc si sunt fericiti( atat in aceasta lume cat si in Lumea de Apoi) dreptcredinciosii , care sunt smeriti(care au khushoo-care sunt umili, concentrati asupra rugaciunii) in Rugaciunea lor.>

Mai grav este faptul ca ne facem timp pentru orice, insa cand este vorba despre Rugaciune nu avem timp, nu avem unde etc. Nu ne facem timp pentru ADEVARATUL SCOP AL CREARII NOASTRE.

Si extrem de grav, unii dintre noi, nici macar nu se gandesc ca trece timpul Rugaciunii si ei nu au facut-o. Nici macar nu se gandesc, nu le pasa, nu au nicio remuscare. Mai mult, cineva face Rugaciunea in fata lor si ei stau si se uita.

O, voi oameni, TREZITI-VA, pana nu este prea tarziu! Deschideti-va inima in fata lui Allah, pana nu se vor inchide ochii vostri pentru totdeauna.!

Am explicat intr-un alt articol despre ceea ce reprezinta SHAHADA. DETALII AICI:

https://islamulpaceaeterna.wordpress.com/2013/07/16/ce-trebuie-sa-stii-despre-shahada-marturisirea-de-credinta/

Primul lucru dupa LA ILAHA ILA ALLAH si cea mai importanta obligatie a unui musulman este Rugaciunea, ea este primul lucru pentru care vom da socoteala in Ziua Judecatii. Daca ea a fost buna , atunci si restul faptelor vor fi bune. Salah este cheia Paradisului, ea este sursa ta de izbanda. Pe vremea Profetului salAllahu aleihi wa sallam, pana si ipocritii faceau Rugaciunea.

Cand ne referim la un contract in care avem de indeplinit anumite obligatii iar noi nu respectam aceste obligatii, ce se intampla? Acel contract se desface, se anuleaza si mai mult poti fi pasibil de penalitati. Asta pentru ca nu am respectat conditiile.

Profetul salAllahu aleihi wa sallam, spunea:” Intelegerea pe care o am cu musulmanii este Rugaciunea. Oricine renunta la ea comite kufr.”

Cu alte cuvinte, Profetul salAllahu aleihi wa sallam, ne spune ca daca vrem sa avem relatii cu el, daca credem in el, conditia pe care o pune asupra noastra este salah. Oricine nu o indeplineste, sa nu se mai numeasca musulman. El comite kufr si paraseste randurile Islamului.

“Intre om si necredinta este doar abandonarea Rugaciunii”

“Cine vrea sa-L intalneasca pe Allah, musulman sa respecte aceste Rugaciuni oriunde s-ar chema pentru ele”

“Ceea ce ne deosebeste pe noi de necredinciosi si ipocriti este angajamentul nostru la Rugaciune. Cel care o lasa devine necredincios(kaffir).”[Tirmidhi]

< Ce v-a adus pe voi la Focul iadului? Iar ei vor raspunde: ‘Noi nu am fost dintre aceia care au implinit Rugaciunea> Surat Al-Muddatir 74: 42-43

In lumina celor cateva exemple (doar), pe care le-am dat aici, trebuie sa spun ca atat Companionii Profetului (sahaba) cat si imamii hadisurilor si imamii legii canonice islamice, considera ca cel care renunta la Rugaciune cu buna stiinta, intentionat este kaffir (necredincios). Pentru ca stindardul, semnul unui musulman este Rugaciunea.

Un musulman care pacatuieste, ramane totusi un musulman. Dar daca renunta la Rugaciune, devine kaafir si nu se mai numeste musulman.

Rugaciunea este dovada practica a supunerii fata de Allah, este exprimarea credintei in fapte si este cea mai scumpa fapta de adorare in fata lui Allah. Credinta fara fapte nu are nicio valoare.

Ibn Mas’ud, radiyyAllahu anhu, a relatat: “L-am intrebat pe Trimisul lui Allah, salAllahu aleihi wa sallam:’Care este fapta cea mai scumpa Atotputernicului Allah?’ El a zis: As-Salah(Rugaciunea) la timpul stabilit.”…[Bukhari&Muslim]

Mai am cateva exemple graitoare, care scot in evidenta importanta supunerii fata de Allah, si implicit, importanta implinirii Rugaciunii.

Lui Iblis(Shaytan), I-a cerut Allah sa faca o singura sajda. O singura prosternare. Iar shaytan a refuzat din cauza arogantei. El nu s-a supus acestei porunci si stim cu totii ce a urmat. Shaytan crede in Allah, crede in Ziua Judecatii, crede in Rai si in Iad, le-a vazut cu ochii lui. Mai mult chiar s-a rugat la Allah: “ Ya, Rabb, lasa-ma sa traiesc pana in Ziua Judecatii”, iar Allah i-a implinit dorinta.

Si va intreb, in aceste conditii, este Shaytan un musulman? Evident, ca nu! Dar de ce? L-a negat el pe Allah? Nu. L-a respins pe Profet? Nu. Nu a recunoscut Coranul? Nu. Iblees stia toate aceste lucruri, dar…

A REFUZAT SA-L ADORE PE ALLAH. A REFUZAT SA SE SUPUNA LUI ALLAH.

O singura sajda! O singura prosternare i s-a cerut si nu s-a supus.

Atunci cum ramane cu cel care aude: HAYA ALA SALAH, HAYA ALA FALAH?

Cel care stie ca trebuie sa faca minim 17 rakat pe zi, mai mult de 30 de sajda zilnic si el refuza. Care credeti ca este statutul lui?

Cand Profetul salAllahu aleihi wa sallam, le-a povestit companionilor sai despre venirea lui Ad-Dajjal si despre nenorocirile care vor veni odata cu el, le-a spus ca el va trai 40 de zile, o zi cat un an, o zi cat o luna, o zi cat o sapatamana si restul ca zilele obisnuite. Stiti care a fost prima intrebare pe care au pus-o companionii- Allah sa fie multumit de ei toti? Erau ingrijorati de cum vor face Rugaciunea, cand ziua va fi cat un an? Asta ne dovedeste ca cel mai important lucru din viata lor era Rugaciunea, si nu concepeau vreodata sa renunte la ea.

Umar ibn al-Khattab, radya Allahu anhu, cand a fost injunghiat in timpul rugaciunii, si-a pierdut cunostiinta, iar cand si-a recapatat-o, pe moarte fiind, care credeti ca au fost primele vorbe pe care le-a rostit? A intrebat: “ Au facut oamenii Rugaciunea? I s-a raspuns ca, “Da”. L-a care Umar radiyyAllahu anhu, a spus:” Nu este Islam pentru cel care renunta la Rugaciune.”

Si continuam aceasta poveste a Rugaciunii cu un eveniment din viata Profetului saws, in casa lui, in 12 Rabi-ul Awwal, in ultimele momente ale vietii sale, in bratele sotiei sale Aisha radya Allahu anha, cunoscand ca nu mai are de trait decat foarte putin, cunoscand ca ultimele sale cuvinte vor fi inregistrate ca ultimul testament, ultimul mesaj. Care credeti ca a fost acest ultim sfat catre ummah sa, ce a spus el- sallalahu aleihi wa salam cu ultima rasuflare?

AS-SALAH!AS-SALAH! Wat taqullaha feema malakat aymanukum!

Ultimele cuvinte pe care le-a rostit, ultimul lucru pe care l-a transmis, ultimul lucru la care s-a gandit pentru ummah sa:

As-salah! Aveti grija de Rugaciune! Aveti grija de Rugaciune!

O porunca importanta: Rugaciunea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova :: İSLAM :: NAMAZ Rugaciunea-
Mergi direct la: