Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova

pentru femeile muslim din R. Moldova şi din toata lumea :)

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareInregistrareConectare
BİNE ATİ VENİT PE FORUMUL DESTİNAT EXCLUİV FEMEİLOR femeimusulmane.md!!
Mevlid Kandili, 12-13 Ocak Pazar-Pazartesi Üç Ayların Başlangıcı, 30 Nisan Çarşamba:::::::::Regâib Kandili, 01-02 Mayıs Perşembe-Cuma:::::::::Mi’râc Kandili, 25-26 Mayıs Pazar-Pazartesi:::::::::Berât Kandili, 12-13 Haziran Perşembe-Cuma::::::::Ramazân’ı Şerif Başlangıcı, 28 Haziran Cumartesi:::::::::Kadir Gecesi, 23-24 Temmuz Çarşamba-Perşembe:::::::::Ramazan Bayramı 1. Gün, 28 Temmuz Pazartesi::::::::::Ramazan Bayramı 2. Gün, 29 Temmuz Salı Ramazan Bayramı::::::::::3. Gün, 30 Temmuz Çarşamba:::::::::Arefe, 03 Ekim Cuma Kurban Bayramı:::::::::1. Gün, 04 Ekim Cumartesi::::::::Kurban Bayramı 2. Gün, 05 Ekim Pazar:::::::Kurban Bayramı 3. Gün, 06 Ekim Pazartesi::::::::Kurban Bayramı 4. Gün, 07 Ekim Salı:::::::::Hicrî Yılbaşı, 25 Ekim Cumartesi::::::::Aşûre Günü, 03 Kasım Pazartesi
TREBUİE DE CİTİT
Cum tinem postul la Ramadan. İndicatii practice. POSTUL Şİ TİPURİLE DE POST Gusul abdest pe paşi ABDEST PE PAŞİ Cum facem namaz Separatoare pentru infrumusetarea mesajelor!
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» O porunca importanta: Rugaciunea
Sam Dec 27, 2014 3:53 pm Scris de Sevde

» Probleme pe care un musulman trebuie så le evite:
Sam Dec 27, 2014 3:46 pm Scris de Sevde

» citatul zilei!
Lun Dec 22, 2014 2:50 pm Scris de Kagome San

» İnforatii despre haj si umre!!!
Joi Iun 19, 2014 3:04 pm Scris de marianna

» Cum ne rugam in Noaptea Beraat(noaptea iertarii)
Joi Iun 12, 2014 10:03 am Scris de marianna

» NOAPTEA DE BERAAT
Sam Mai 31, 2014 1:07 am Scris de Selma Nuran

» Bucataria turceasca! si nu numai!
Mier Mai 21, 2014 6:36 am Scris de Selma Nuran

» Rochii de mireasa
Lun Mai 19, 2014 7:06 am Scris de Kagome San

» Modele de a purta hijabul
Lun Mai 19, 2014 6:58 am Scris de Kagome San

» Calendar islamic 2014
Joi Mai 15, 2014 7:12 am Scris de Selma Nuran

» Falafel Chiftele de naut
Joi Mai 15, 2014 7:11 am Scris de Selma Nuran

» Legile forumului!!!!!!!!!!
Joi Mai 15, 2014 7:09 am Scris de Selma Nuran

» Postul(oruci). Tipurile de post
Lun Mar 24, 2014 2:23 am Scris de Selma Nuran

» Ce simțim atunci când murim?
Mier Mar 19, 2014 11:21 pm Scris de Selma Nuran

»  Citate de Dschalal ad-Din Muhammad Rumi mai numit si Mevlana
Mar Mar 18, 2014 2:03 am Scris de Sevde

» femeia musulmana moderna
Lun Mar 03, 2014 10:05 am Scris de Selma Nuran

» Care este motivul pentru care au fost creaţi oamenii?
Vin Feb 21, 2014 10:23 pm Scris de Selma Nuran

» Avem voie musulmanii sa sarbatoreasca Craciunul şi Anul nou? Hadisuri la aceasta tema.
Sam Feb 01, 2014 12:09 pm Scris de Vizitator

» Numerele in Araba
Sam Feb 01, 2014 7:49 am Scris de Vizitator

» FECIOARA MARIA,O FEMEIE EXEMPLARA (Allah fie multumit de ea)
Lun Dec 23, 2013 2:20 pm Scris de Sevde

Top postatori
Selma Nuran (908)

marianna (126)

Ilynka (76)

~Noor İslam~ (61)

Sevde (36)

latifah (36)

umabudi(tatiana) (22)

Noora (19)

Elif (14)

um fagir-din harat (13)

METEO COUNTER
Сектор Чентру 
KUR'AN flash in araba RECİTARİ DİN KURAN in toate limbile Carti islamice prin poşta descarca carti islamice Menzil İLAHİİ Afla directia Kiblei in localitatea ta!!! Timpul de rugaciune in Chişinau Chişinau ezan saati
Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 118, Lun Iul 31, 2017 6:57 pm

Distribuiţi | 

Locuinta musulmanului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ilynka
Super Membru niv. 2
Super Membru niv. 2

feminin Leu Cocos
Data nasterii Data nasterii : 25/07/1993
Varsta Varsta : 24
Data de inscriere Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare Localizare : Sangerei
Mesaje Mesaje : 76

MesajSubiect: Locuinta musulmanului   Joi Iun 23, 2011 3:04 am

In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Locuinta sau casa il protejeaza pe om de potrivniciile naturii.
In ea, el se simte eliberat de multe restrictii ale societatii, odihnindu-si atat trupul, cat si sufletul. De aceea, Allah Preainaltul a grait, referindu-se la binefacerile Sale fata de robii Sai :

Si Allah v-a facut casele voastre spre locuinta [N.T.: pentru a va adaposti si a locui in ele] (surat An-Nahl : 80, in traducere sura 'Albinele')

Profetul Muhammed (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) iubea casa incapatoare, socotind aceasta a fi unul din elementele confortului in aceasta lume, caci el a zis :

'Patru sunt [motivele] de fericire : muierea buna, locuinta incapatoare, vecinul bun si animalul de calarie linistit.' (relatat de Ibn Habban, in 'Sahih'-ul sau)

El se adresa deseori cu astfel de rugi :

'Doamne ! Iarta-mi mie pacatele mele, ajuta-ma pe mine sa am o casa cat mai incapatoare si binecuvanteaza-mi mie cele spre vietuire!'

Si i-au zis lui :

'Cat de des faci aceste rugi, o, Trimis al lui Allah ?'

Iar el a raspuns :

'Oare am uitat vreun lucru?'(relatat de An-Nasa'i si Ibn as-Siuni cu un lant perfect) (N.A.)

Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) a indemnat, de asemenea, la pastrarea caselor curate, ca semn evident al faptului ca Islamul este religia curateniei.

Trimisul lui Allah (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) a zis :

'Allah Preainaltul este bun si iubeste bunatatea, este curat si iubeste curatenia, este darnic si iubeste darnicia, este generos si iubeste generozitatea. Asadar, tineti-va curtile voastre curate (...)' (relatat de At-Tirmizi)

Nu este nimic rau in faptul ca musulmanul isi infrumuseteaza casa cu flori, decoratiuni si podoabe dintre cele care sunt permise (halal) :

Spune : 'Cine a oprit podoaba oranduita de Allah, pe care El a facut-o pentru robii Sai ? (surat Al-'A'raf : 32, in traducere sura 'Crestelor de ziduri')

Intr-adevar, nu este nimic rau in faptul ca musulmanul iubeste frumusetea in casa sa, ca iubeste vesmintele si incaltarile frumoase si tot ce are legatura cu aceasta.

Trimisul lui Allah (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) a zis :

'Nu va intra in Rai acela care are in inima sa un graunte de trufie !'

Un barbat a zis atunci : 'Dar omului ii plac vesmintele si incaltarile frumoase. Atunci Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) i-a raspuns lui :

'Allah este frumos si iubeste frumusetea'

! Numai ca Islamul uraste intrecerea masurii in toate. Iar Profetului (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) ii displacea sa vada in casa musulmanului aspecte ale luxului si ale exagerarii si risipei, pe care Nobilul Coran le-a respins, sau aspecte ale idolatriei, impotriva carora religia monoteista (Islamul) a luptat prin toate mijloacele.
Sus In jos
Ilynka
Super Membru niv. 2
Super Membru niv. 2

feminin Leu Cocos
Data nasterii Data nasterii : 25/07/1993
Varsta Varsta : 24
Data de inscriere Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare Localizare : Sangerei
Mesaje Mesaje : 76

MesajSubiect: Re: Locuinta musulmanului   Joi Iun 23, 2011 3:28 am

Sfaturi pentru casa musulmanului

Preluat din "40 recomandari pentru casa musulmanului"
de Sheikh Muhammad Al-Munajjid

Toata slava se cuvine lui Allah, numai la El cautam ajutor si iertare. Cautam refugiu la Allah de raul din noi si de faptele noatre rele. Cel pe care Allah il calauzeste nimeni nu-l poate rataci, iar cel pe care Allah il rataceste nimeni nu-l poate calauzi. Marturisesc ca nu exista alt dumnezeu decit Unicul Allah, fara parteneri si asociati, si marturisesc ca Muhammad este Sclavul si Mesagerul Lui.

Casa este binecuvintare

Allah spune: "Si Allah v-a facut casele voastre spre locuinta" (Quran, traducerea sensurilor al-Nahl 16:80)
Ibn Katheer ra a spus: "Aici Allah swt mentioneaza binecuvintarea Sa completa catre robii Sai: le-a dat case care sa le fie adapost, unde sa se retraga ca intr-un culcus si le-a dat tot felul de beneficii".
Ce reprezinta casa pentru fiecare dintre noi? Nu este locul unde mincam, ne odihnim si ne bucuram de compania membrilor familiei? Daca ne gindim la cei fara casa sau care traiesc in adaposturi sau la refugiatii ce traiesc in adaposturi temporare, vom intelege binecuvintarea casei noastre.

Sint multe motive pentru ca credinciosul sa-si puna casa in ordine:
1. Pentru a se proteja pe sine si familia lui de focul Iadului si a se tine la adapost de pedeapsa lui Allah.
2. Marea responsabilitate pe care capul familiei o poarta in Ziua Judecatii.
3. Casa este un adapost care ne protejeaza de rele si tine la distanta relele noastre de alti oameni, este un refugiu prescris de Islam in vremuri de incercare.
4. Casa este martora unei bune parti a vietii omului si de aceea a mentine o casa sanatoasa ofera un mediu propice pentru a petrece timp in a-L slavi pe Allah si a ne abtine de la a face rau.
5. Casa este o parte foarte importanta pentru a construi o societate islamica puternica.

Mai jos avem citeva sfaturi care sa ne intareasca casa musulmana:

Transformati-va casa intr-un loc de amintire a lui Allah

Intariti-va casele cu felurite Dhikr (amintirea lui Allah). Profetul saws a spus: "Casa in care Allah este amintit si cea in care nu este amintit sint ca, respectiv, un viu si un mort".
Trebuie sa ne facem casele locuri in care Allah este amintit in toate felurile, cu inima, cu vorba, in timpul rugaciunilor, citind Quran, purtind discutii pe subiecte islamice, citind carti islamice.

Ajutati-va familia sa sporeasca in credinta

Incurajati-va membrii familiei sa se roage, sa posteasca, sa dea pomana, ca modalitati de intarire a credintei. Profetul saws a spus: "Allah sa aiba mila de omul care se trezeste noaptea si se roaga, apoi isi trezeste sotia sa se roage, iar daca ea refuza o stropeste cu apa pe fata" (Ahmad, Abu Dawud).
Tineti o cutie in casa pentru donatii pentru cei saraci si in nevoie. Tot ce se pune in cutie este pentru ei, pentru ca este ajutorul lor in casa musulmana.
Daca membrii familiei vad un exemplu la unul dintre ei ca posteste in al-Ayyam al-Bid (13, 14, 15 din fiecare luna Hijri), lunea si joia, Tasu'a si Ashura (9 si 10 Muharram), Arafah si frecvent in Muharram si Shaban, va fi un impuls pentru ei sa faca la fel.

Invatati rugi legate de casa

Mesagerul lui Allah saws a spus: "Cind unul dintre voi intra in casa lui si spune numele lui Allah cind intra si cind maninca, Shaytan va spune: 'Nu ai loc, nici mincare aici'. Insa daca intra si nu spune numele lui Allah, Shaytan spune: 'Ai unde sta'. Daca nu spune numele lui Allah cind maninca, Shaytan spune: 'Ai unde sta si ce sa maninci'" (Ahmad).
Profetul Mohammad saws a mai spus: "Daca un om iese din casa lui si spune 'Bismillah, Tawakkaltu 'Ala Allah, La Hawla Wa La Quwwata Illa Billah' (In numele lui Allah, imi pun increderea in Allah, nu este ajutor sau putere in afara de Allah), i se va spune 'Asta te va avea in grija, esti calauzit, ai ce-ti trebuie si esti protejat'. Shaytan va sta departe de el, iar alt Shaytan ii va spune: 'Ce poti sa faci unui om care este calauzit, are provizii si este protejat?'" (Abu Dawud si Tirmidhi)
Aishah a spus: "Cind Mesagerul lui ALlah saws intra in casa, primul lucru pe care il facea era sa foloseasca Siwak" (Muslim)

Recitati mereu Surah al-Baqarah pentru a-l tine la distanta pe Shaytan

Mesagerul lui Allah saws a spus: "Nu va transformati casele in morminte. Shaytan fuge dintr-o casa unde este recitata Surah al-Baqarah" (Muslim)
Cu referire la virtutile ultimelor doua Ayat ale acestei sure si efectele recitarii lor in casa, el saws a spus: "Allah a scris un document cu doua mii de ani inainte de a crea cerurile si pamintul, care este tinut linga Tron, si a revelat doua dintre Ayat la incheierea Surei al-Baqarah. Daca sint recitate in casa trei nopti la rind, Shaytan nu se va apropia" (Ahmad)

Invatati-va familia

Allah spune: "O voi ce credeti, indepartati de voi insiva si de familiile voastre un Foc (Iadul) al carui combustibil sint oameni si pietre" (Quran, traducerea sensurilor)
Dedicati timp familiei si chiar altora, ca de exemplu rudelor, pentru a organiza un cerc de studiu acasa si incurajati-i sa vina regulat, astfel incit sa fie o preocupare constanta pentru voi si pentru ei.

Organizati-va o biblioteca islamica

Nu trebuie sa fie grandioasa, ce conteaza este alegerea de carti bune, care sa fie asezate undeva unde sa fie usor accesibile si sa incurajati pe membrii familiei sa le citeasca.
Puneti carti de nivele diferite, astfel incit cu totii, tineri si batrini, barbati si femei, sa le poata folosi.
Pastrati carti care pot fi date musafirilor, copiilor prietenilor sau altor vizitatori, insa incercati sa aveti carti atractive, editate intr-o maniera frumoasa si cu o corecta prezentare a surselor si hadith-urilor.
Un mod prin care puteti fi de folos membrilor familiei sa gasesca o carte pe care o doresc este sa organizati cartile dupa subiect: Tafsir, Hadith, Fiqh etc.
Unul dintre membrii familiei ar putea crea un index alfabetic sau dupa subiect al bibliotecii, pentru a facilita cautarea cartilor. Cautati ajutorul celor experimentati in domeniul cartilor.
Cel pentru care Allah doreste binele, Allah il face sa inteleaga religia.

Organizati o biblioteca audio acasa

Casetofonul sau player-ul din casa pot fi folosite pentru bine sau pentru rau. Cum putem sa-l folosim intr-un mod care sa fie pe placul lui Allah? Avind o biblioteca audio cu inregistrari islamice ale savanilor care se straduiesc sa creasca constiinta Ummei, denuntarea raului este foarte importanta pentru formarea de personalitati in casa musulmana.
Ascultarea Quran-ului va avea un mare impact asupra membrilor familiei, fie prin reflectarea asupra intelesului sau prin memorare. Adesea ne dam seama ca discurile pentru copii au o mare influenta asupra lor. Puneti-i sa asculte un recitator tinar al Quran-ului sau Dua recitate la diferite momente ale zilei si noptii, sau bunul comportament islamic, sau nasheed-uri (fara instrumente) cu un mesaj util si asa mai departe.
Impartiti inregistrarile de calitate dindu-le sau imprumutindu-le altora dupa ce le ascultati.

Invitati oameni credinciosi si cautatori de cunoastere sa va viziteze

"Doamne! Iarta-ma pe mine si e parintii mei si pe cel care intra in casa mea cu credinta, ca si pe dreptcredinciosi si pe dreptcredincioase" (Quran, traducerea sensurilor Nuh 17:28)
Daca oameni credinciosi vor intra in casa voastra, aceasta va creste in lumina (Nur) si multe beneficii vor fi aduse datorita discutiilor cu ei.
Cel ce are musk fie iti va da putin, fie vei cumpara de la el, fie vei simti miros frumos de la el.
Cind copiii, fratii si parintii stau cu asemenea vizitatori, iar femeile asculta de dupa un paravan ce se vorbeste, asta ofera o extraordinara experienta educativa pentru toti.
Daca invitati oameni buni in casele voastre, ii veti face pe cei rai sa nu vina pentru a cauza distrugere.

Evitati sa aratati conflictele din familie in fata altora

Este foarte rar ca oameni ce traiesc impreuna sub acelasi acoperis sa nu aiba neintelegeri, insa impacarea este mai buna si auto-corectarea este o virtute.
Ce zguduie unitatea familiei si ii afecteaza baza sint conflictele cu membrii familiei aduse in public, producindu-se ruperea grupului in doua sau mai multe tabere, fara a mai mentiona efectele psihologice asupra copiilor, in special cei mici.
Ginditi-va la o casa unde tatal ii spune copilului "Nu vorbi cu mama ta", iar mama ii spune "Nu vorbi cu tatal tau".
Copilul va fi in stare de confuzie si intreaga familie va trai intr-o atmosfera de ostiliatate. Ar trebui sa incercam sa evitam orice conflict, iar daca se intimpla, ar trebui sa il ascundem. Ii cerem lui Allah sa puna dragoste intre inimile noastre.

Stabiliti un program pentru mese si mers la culcare

Nimic nu e mai placut decit o familie care se aduna la un loc in jurul mesei si profita la maxim de aceasta ocazie pentru a se intreba unii pe altii ce mai fac si sa discute subiecte utile. Impartiti bunatatea in casele voastre. Aisha ra a spus: "Mesagerul lui Allah saws a spus: 'Cind Allah swt doreste bine oamenilor dintr-o casa, pune bunatate intre ei'".
Acesta este unul dintre mijloacele de a obtine fericire in casa, pentru ca bunatatea este extrem de benefica intre membrii familiei si aduce rezultate ce nu pot fi atinse prin rautate, asa cum Profetul saws a spus: "Allah iubeste bunatatea si o rasplateste in asa fel cum nu rasplateste nimic altceva" (Muslim)

Fiti iubitori

A arata afectiune catre membrii familiei este unul dintre lucrurile care duc la crearea unei atmosfere de fericire si prietenie in casa. Profetul saws obisnuia sa-si arate afectinea catre sotiile sale, copii si toti cei din jur.
Abu Hurairah a spus: "Mesagerul lui Allah saws il saruta pe Hasan ibn Ali, iar al-Aqra ibn Habis At-Tamimi statea cu el. Al-Aqra a spus: 'Am zece copii, dar nu am sarutat pe nici unul dintre ei'. Mesagerul lui Allah saws s-a uitat la el si i-a spus: 'Cel care nu arata mila nu va primi mila'".

Abtineti-va de la comportare urita acasa

Fiecare membru al casei are unele defecte, ca minciuna, birfa etc. Aceste defecte trebuie sa fie combatute si sa ne abtinem de la ele.
Aishah a spus: "Daca Mesagerul lui Allah saws afla ca cineva din casa lui a spus o minciuna, incerca sa il ignore pina cind respectivul se caia" (Ahmad)

Aparati-va casa impotriva relelor comune sau ascunse

- Aveti grija cind rude non-mahram intra in casa cu sotia, cind sotul este plecat.
- Barbatii si femeile ar trebui sa stea separat in timpul vizitelor de familie.
- Aveti grija la pericolele de a avea soferi barbati si menajere femei in casa.
- Aveti grija la pericolele televizorului.
- Aveti grija la pericolele telefonului.
- Indepartati orice obiect care contine simboluri ale falselor religii ale Kuffar sau ale zeilor si obiectelor lor de cult.
- Indepartati fotografiile cu fiinte din casa.
- Nu permiteti fumatul in casa voastra.
- Nu tineti ciini in casa.
- Nu va decorati casele in mod excesiv (tineti totul simplu).

Dati atentie sanatatii si sigurantei familiei

Cind vreun meembru al familiei se imbolnavea, Mesagerul lui Allah saws se apleca peste el si citea al-Mu'widhatayn (ultimele doua sure din Quran) (Muslim)
Cind unul dintre membrii familiei se imbolnavea, cerea sa se faca supa si se facea pentru el, apoi ii spunea sa o bea si zicea: "Va intari inima celui ce sudera si va curata inima celui care este bolnav, ca si cum oricare dintre voi si-ar curata fata de murdarie" (Tirmidhi).
Allah sa-l binecuvinteze pe Profetul nostru Muhammad.

*sursa: areweprepared.ca
Sus In jos
Selma Nuran
Admin
Admin

anul convertirii anul convertirii : 2010
feminin Capricorn Tigru
Data nasterii Data nasterii : 18/01/1987
Varsta Varsta : 30
Data de inscriere Data de inscriere : 29/08/2010
Localizare Localizare : CHİŞİNAU
Ocupatie Ocupatie : sotie şi mamica fericita elhamdullillah
Stare de spirit Stare de spirit : elhamdullillah
Mesaje Mesaje : 908

MesajSubiect: Re: Locuinta musulmanului   Vin Iun 24, 2011 12:01 am

foarte frumos articol
İnşallah sa dezvoltam ema cesei şi fiecare subsubiect in parte.

Casa unui musulman este foarte importanta mai ales curatenia..... aveti grija sa tineti casa permanent in curatenie şi ordine.........mai ales acolo unde va rugati şi la bucatarie...........
locul de rugacıune trebuıe sa fie perfect curat şi sa nu avetı ceva ın fata voastra...obiecte de decor şi mai ales foografii sau imagini cu animale ceva...............daca sunteti oblıgat sa va rugatı ıntrun astfel de loc acoperıı toul cu un cearsaf ceva şi avetı grıja sa nu treaca cıneva prın fata voastra cınd va rugatı, maı ales copıı....ca sunt mai greu de controlat :)

cu prıvıre la bucatarıe sı la gatıt...pentru musulmanı e foarte ımportant ce manınca...chıar daca mıncam helal inşallah orıcum trebuıe sa mıncam curat sı sa nu facem rısıpa de mıncare.... sa avem grıja sa nu calcam pıne pe jos ca aduce saracıe... sa nu aruncam mıncare...sa ıncercam sa gatım atıt cıt mıncam sau sa dam la cun cıne ceva...sa nu aruncam mıncare la coş
Trebuıe sa hranım cıt maı multe anımale daca putem...pasari.. :) e foarte bıne...

Dezordinea atrage ginii şi iubeşte şeytan acolo unde e dezordine şi mizerie e plin de ei... aşa ca sa nu le permıtem sa ne incurce liniştea in casa...

Vizitati Blogul meu islamic

Vizitati blogul culinar de bucatarie Turceasca! cu 3 autori dintre care şi eu :)

Vizitati noul meu blog culinar de bucatarie Turceasca!

Vizitati Blogul meu Hand Made

Blog despre sarcina şi despre Bebekul meu
Sus In jos
http://musulmanmd.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Locuinta musulmanului   

Sus In jos

Locuinta musulmanului
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul asociatiei femeilor musulmane 'EL NUR' din Republica Moldova :: İSLAM :: Familia in İslam :: Casa musulmanului-
Mergi direct la: